statystyki

Deregulacja zawodu księgowego. MF pyta o skutki

autor: Agnieszka Pokojska24.07.2018, 16:00
Nowa ankieta dostępna jest na stronie Ministerstwa Finansów

Nowa ankieta dostępna jest na stronie Ministerstwa Finansówźródło: ShutterStock

Po czterech latach od deregulacji zasad usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych resort finansów nie wyklucza zmian. Najpierw chce poznać opinie.

Wypowiedzieć się w tej sprawie można do końca września.W pierwszej kolejności chce zbadać, jak na usługi księgowe wpłynęła deregulacja obowiązująca od czterech lat. Dlatego w ankiecie pyta m.in.:

 • o obecny poziom wiedzy księgowych,
 • o zmianę jakości świadczonych usług prowadzenia ksiąg rachunkowych,
 • o zmianę cen,
 • czy decyzja o deregulacji była słuszna.

Zmiany w tym zakresie od dawna postulują środowiska księgowych (m.in. w petycjach do MF). Domagają się ponownego uregulowania zawodu i przywrócenia obowiązku posiadania certyfikatu księgowego przy prowadzeniu biura rachunkowego. Od czterech lat bowiem nie trzeba mieć żadnych uprawnień, żeby prowadzić taką działalność. Wystarczy, aby w biurze pracowały osoby mające pełną zdolność do czynności prawnych, które nie były karane za przestępstwa m.in. przeciwko wiarygodności dokumentów i obrotowi gospodarczemu.

Nowa ankieta dostępna jest na stronie Ministerstwa Finansów: www.mf.gov.pl (w zakładce Rachunkowość).


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

 • księgowy(2018-07-24 20:05) Zgłoś naruszenie 108

  księgowość jest trudna (wymaga znajomości rachunkowości, podatków) natomiast deregulacja to by się przydała w zawodach prawniczych, nie mówię sędzia czy prokurator, ale taki radca, adwokat, komornik, tam nie ma nic trudnego nawet nie trzeba liczyć za specjalnie.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • jan(2018-07-24 18:02) Zgłoś naruszenie 72

  To najlepiej na czarno-ponieważ wszystkie zakazy i ograniczenia do tego doprowadzają.

  Odpowiedz
 • kam(2018-07-24 22:35) Zgłoś naruszenie 32

  Paranoją to dopiero jest to co zamierzają zrobić z dostępem do zawodu doradcy podatkowego- aplikacja, wykształcenie prawnicze

  Odpowiedz
 • bezkarnośćKróluje(2018-07-24 20:17) Zgłoś naruszenie 33

  Niektórzy księgowi powinni mieć odbierane licencje, za działania niezgodne z prawem. Co to za księgowy, co dopuszcza pobieranie gotówki w zarządzie wspólnoty, aby ją mogli członkowie ukraść, jawnie łamie przepisy prawa dotyczące wypłat ryczałtów dla członków zarządu, bez wymaganej prawem uchwały. Policja i Prokuratura nie zajmuje się sprawami poniżej 200 tys. zł jeżeli chodzi o białe kołnierzyki. Kogo taka przypadłość nie dotknęła, ten nic na ten temat nie wie. Żadne zażalenie do Sądu, także nie przyniosło skutku. Dotychczas była kpina z prawa, dlatego czekamy. Oby się nie przedawniło.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • KUBA (2018-08-14 18:13) Zgłoś naruszenie 11

  W usługach księgowych najważniejsze jest doświadczenie ,bieżące szkolenia, nie wykształcenie. Znam osoby które pracują w księgowość a nie potrafią zrobić zeznania rocznego.

  Odpowiedz
 • obietnice PIS są nic nie warte(2018-07-25 05:12) Zgłoś naruszenie 00

  PIS obiecywał uwolnić rynek usług prawnych. No ale skoro "pierwsza bratanica IV RP" została adwokatem, to obietnice są już nieaktualne, bo przecież nie będą jej jacyś tam absolwenci prawa, niezrzeszoni w korporacji robili konkurencji.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Grześ(2018-09-24 16:09) Zgłoś naruszenie 03

  Teraz mało kto bierze do firmy niezależnych księgowych, częściej wynajmuje się niezależne biuro . My współpracujemy z biurem rachunkowym Gama i cenimy sobie ich usługi, od lat są liderami w tej branży.

  Odpowiedz
 • Gienia(2020-02-03 00:22) Zgłoś naruszenie 00

  Myślę, że największym problemem, który może realnie przełożyć się na wyniki takich ankiet są częste zmiany, coraz to nowe ustawy, goniące terminy. Przyznam szczerze, że gdyby nie pomoc mojej księgowy, Pani Edyty Cyburt, to pogubiłabym się już po pierwszym miesiącu. O ile tworzenie ankiet ma sens, bo realnie pozwalają ocenić stan zadowolenia i koniecznych zmian, o tyle pytanie czy faktycznie wyniki są brane pod uwagę i jak to się przełoży na nowe (tak, znowu...) przepisy. Teraz chociażby weszły nowe zapisy o kasach fiskalnych i widzę jak wielu pracowników jest skołowanych z tego powodu.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane