statystyki

Darowizny w PGK: Spółka odliczy tyle ile sama płaciła

autor: Patrycja Dudek23.07.2018, 07:25; Aktualizacja: 23.07.2018, 08:17
komputer, dokument, firma, rozliczenia, podatki, rachunki

Spółka będzie mogła odliczyć od przychodu koszt historycznyźródło: ShutterStock

Spółka, która obdarowała inny podmiot z podatkowej grupy kapitałowej (PGK), mogła odliczyć od przychodu tylko tyle, ile sama zapłaciła – orzekł NSA.

Od 1 stycznia 2018 r. darowizny w ramach PGK nie mogą być już kosztem podatkowym. Wynika to z art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o CIT. Celem było uniemożliwienie wykorzystywania przez PGK darowizn do optymalizacji podatkowej.

Wcześniej jednak nie było takiego wykluczenia i w sądach ciągle toczą się spory, jak ustalać wartość darowizny, gdy jej przedmiotem były akcje, środki trwałe itp.

Spór o to toczyła też z fiskusem grupa kapitałowa PGE. We wniosku o interpretację podała, że chodzi o darowizny towarów, udziałów lub innych praw, przedsiębiorstwa albo zorganizowanej jego części, przekazywanych przez spółkę należącą do grupy innej spółce z grupy. Nie było wątpliwości co do tego, że przychodem PGE będzie rynkowa wartość darowizn na dzień ich otrzymania.

Chodziło o koszty. PGE uważała, że wartość darowizny również powinna być ustalana według ceny rynkowej na dzień darowizny, zgodnie z wyceną rzeczoznawcy.


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane