ANALIZA

Podatnicy, którzy wynajmują okazjonalnie nieruchomości, być może będą płacić ryczałt od tego typu przychodów w wysokości 5 proc. Taką propozycję zmian w ustawie o ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych proponuje Ministerstwo Infrastruktury.

Dziś ryczałt od najmu płaci się według stawki 8,5 proc. przychodów do momentu, gdy te nie przekroczą równowartości 4 tys. euro (w 2009 roku jest to 13 510 zł). Później, od nadwyżki ponad ten limit trzeba płaci 20 proc. przychodu. I tu mają nastąpić zmiany. Stawka ma być jedna, na poziomie 5 proc. przychodów. Mają zostać utrzymane natomiast tzw. zasady ogólne, a zatem ten najem, który opodatkowany jest według skali. Biorąc jednak pod uwagę, że sposób opodatkowania najmu wybiera sam podatnik, konsekwencje wprowadzenia stawki 5-proc. są oczywiste. Z opodatkowania według skali ze stawkami 18 i 32 proc. mało kto by korzystał.

Niezależni eksperci pomysł oceniają pozytywnie.

- Projekt zakładający obniżenie stawki ryczałtu do 5 proc. to dobra wiadomość dla tych podatników, którzy wybrali ten sposób rozliczenia z fiskusem - stwierdza Michał Siekierzyński, doradca podatkowy w Deloitte.

Aprobaty ze strony Ministerstwa Finansów jeszcze nie ma.

Trudna decyzja

Ryczałt z najmu przynosi spore dochody fiskusowi. W 2007 roku (danych za 2008 rok jeszcze nie ma) z opodatkowania ryczałtem korzystało 133 778 podatników. Ich przychody z czynszów wyniosły ponad 1,8 mld zł. Na konto fiskusa trafiło w formie podatku nieco ponad 231,3 mln zł. Gdyby do tych przychodów zastosować proponowaną przez Ministerstwo Infrastruktury nową stawkę ryczałtu w wysokości 5 proc., na konto fiskusa trafiłoby tylko 90 mln zł. Na całej operacji budżet straciłby zatem ponad 140 mln zł. W rzeczywistości kwoty te okazałyby się obecnie znacznie wyższe. Trzeba pamiętać, że od kilku lat liczba osób korzystających przy najmie z ryczałtu rośnie. Kryzys na rynku nieruchomości wpłynął też na wzrost czynszów najmu mieszkań. Według Michała Siekierzyńskiego, ryczałt jako forma opodatkowania najmu z roku na rok zyskuje na popularności, głównie wśród podatników, którzy uzyskują stosunkowo niewielkie przychody z najmu i nie ponoszą znaczących kosztów z nim związanych.

- Zmniejszenie stawki ryczałtu może spowodować, że w przyszłym roku jeszcze więcej podatników skorzysta z tej formy opodatkowania - stwierdza nasz rozmówca z Deloitte.