statystyki

Rośliny nie podlegają prawu autorskiemu: Wynagrodzenie za hodowlę bez należności licencyjnej

autor: Łukasz Zalewski16.07.2018, 17:00
Polski system prawa nie pozwala zaliczyć prawa ochrony roślin do praw autorskich i pokrewnych

Polski system prawa nie pozwala zaliczyć prawa ochrony roślin do praw autorskich i pokrewnychźródło: ShutterStock

Prawa ochrony roślin nie można zaliczyć do prawa autorskiego, a wynagrodzenia za licencje do tworzenia odmian roślin za należności licencyjne – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła spółki, która kupuje od podmiotów zagranicznych licencje (upoważnienia) do reprodukcji, ukorzeniania oraz sprzedaży odmian roślin. Prawo do tych odmian jest chronione na podstawie wspólnotowego systemu ochrony roślin i przepisów krajowych. Spółka zawarła m.in. umowę dotyczącą określonych odmian roślin z podmiotem holenderskim, uzyskała licencję do niewyłącznego prawa ich ukorzeniania, reprodukcji i sprzedaży. W zamian ma płacić kontrahentowi wynagrodzenie za każdą wyhodowaną i sprzedaną odmianę. Będzie przedstawiać co miesiąc raport o liczbie sprzedanych odmian objętych licencją. Spółka nie korzysta z know how licencjodawcy, proces produkcyjny jest oparty o jej wiedzę i doświadczenie.

Spór sprowadzał się do tego, czy kwoty wypłacane holenderskiemu kontrahentowi są opodatkowane podatkiem dochodowym i czy w związku z tym spółka musi pobrać podatek od nich.

Spółka uważała, że nie ma takiego obowiązku, bo – jak argumentowała prawo ochrony roślin nie jest żadnym z praw wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, a zapłata dla holenderskiego kontrahenta nie jest należnością licencyjną.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uważał inaczej. Stwierdził, że ochrona prawna odmian roślin uprawnych jest przedmiotem prawa autorskiego. Są nim bowiem, w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1191), wszelkie przejawy działalności twórczej o indywidualnym charakterze.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane