statystyki

Jak płacić na rachunek VAT i z niego? Wyjaśniamy kolejne wątpliwości

autor: Patrycja Dudek11.07.2018, 07:38; Aktualizacja: 10.08.2018, 13:56
Tak jak dotychczas, przelew do US powinien być wysłany z zastosowaniem polecenia przelewu podatkowego, w którym należy wskazać odpowiedni symbol formularza, np. VAT-7, VAT-7K.

Tak jak dotychczas, przelew do US powinien być wysłany z zastosowaniem polecenia przelewu podatkowego, w którym należy wskazać odpowiedni symbol formularza, np. VAT-7, VAT-7K.źródło: ShutterStock

Odpowiadamy na kolejnepytania Czytelników nadesłane na adres e-mailowy: splitpayment@infor.pl. Wczoraj pisaliśmy m.in. o rozliczeniu w systemie podzielonej płatności faktur wystawionych przed 1 lipca, a otrzymanych po tej dacie. Wyjaśnialiśmy też, czy już w deklaracji za lipiec można wystąpić o zwrot VAT w terminie 25 dni, a także, jak postępować, gdy firma ma kilka rachunków VAT w różnych bankach („Split payment w pytaniach Czytelników DGP”, DGP nr 132/2018).

– Czy są jakieś sankcje za uregulowanie w systemie podzielonej płatności tylko części kwoty VAT, a reszty na zwykły rachunek dostawcy? Np. faktura opiewa na 123 tys. zł, w tym kwota VAT to 23 tys. zł, a podatnik płaci w systemie podzielonej płatności tylko 8 tys. zł VAT.

Odpowiedzi udzielił Wydział Prasowy Ministerstwa Finansów:

Zapłata wykazanej w fakturze kwoty VAT przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności może obejmować zarówno całą kwotę podatku, jak i jej dowolną część. To podatnik decyduje, jaką wysokość podatku z faktury chce uregulować danym komunikatem przelewu. Jeżeli podatnik zdecyduje, że przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności zapłaci tylko część kwoty podatku, to pozostała kwota może być rozliczona w dowolny sposób (przykładowo innym komunikatem przelewu, zwykłym przelewem, gotówką). Ustalenia co do sposobu rozliczania wzajemnych należności należą do kontrahentów, a mechanizm podzielonej płatności to dodatkowa możliwość dokonywania tych rozliczeń.

Split payment. Sprawdź, jakie korzyści daje podzielona płatność! >>>>

Nie grożą za to skutki, o których mowa w pytaniu, czyli sankcje VAT, sankcje karne skarbowe, ani odsetki od zaległości podatkowych. O tego typu skutkach możemy mówić dopiero w sytuacji, gdy podatnik nie wypełni obowiązków wynikających z innych przepisów ustawy o VAT.

– Czy jeżeli zabraknie pieniędzy na rachunku zwykłym, a będą one na rachunku VAT, można zapłacić kontrahentowi pojedynczym przelewem sam tylko VAT? Np. faktura opiewa na 123 tys. zł, a podatnik robi przelew w systemie split payment na 23 tys. zł, w tym w całości jest to kwota VAT?

– Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby nabywca przekazał beneficjentowi w ramach mechanizmu podzielonej płatności wyłącznie kwotę VAT wynikającą z faktury – odpowiada Anna Szczepańska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane