statystyki

Jak płacić na rachunek VAT i z niego? Wyjaśniamy kolejne wątpliwości

autor: Patrycja Dudek11.07.2018, 07:38; Aktualizacja: 10.08.2018, 13:56
Tak jak dotychczas, przelew do US powinien być wysłany z zastosowaniem polecenia przelewu podatkowego, w którym należy wskazać odpowiedni symbol formularza, np. VAT-7, VAT-7K.

Tak jak dotychczas, przelew do US powinien być wysłany z zastosowaniem polecenia przelewu podatkowego, w którym należy wskazać odpowiedni symbol formularza, np. VAT-7, VAT-7K.źródło: ShutterStock

Odpowiadamy na kolejnepytania Czytelników nadesłane na adres e-mailowy: splitpayment@infor.pl. Wczoraj pisaliśmy m.in. o rozliczeniu w systemie podzielonej płatności faktur wystawionych przed 1 lipca, a otrzymanych po tej dacie. Wyjaśnialiśmy też, czy już w deklaracji za lipiec można wystąpić o zwrot VAT w terminie 25 dni, a także, jak postępować, gdy firma ma kilka rachunków VAT w różnych bankach („Split payment w pytaniach Czytelników DGP”, DGP nr 132/2018).

– Czy są jakieś sankcje za uregulowanie w systemie podzielonej płatności tylko części kwoty VAT, a reszty na zwykły rachunek dostawcy? Np. faktura opiewa na 123 tys. zł, w tym kwota VAT to 23 tys. zł, a podatnik płaci w systemie podzielonej płatności tylko 8 tys. zł VAT.

Odpowiedzi udzielił Wydział Prasowy Ministerstwa Finansów:

Zapłata wykazanej w fakturze kwoty VAT przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności może obejmować zarówno całą kwotę podatku, jak i jej dowolną część. To podatnik decyduje, jaką wysokość podatku z faktury chce uregulować danym komunikatem przelewu. Jeżeli podatnik zdecyduje, że przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności zapłaci tylko część kwoty podatku, to pozostała kwota może być rozliczona w dowolny sposób (przykładowo innym komunikatem przelewu, zwykłym przelewem, gotówką). Ustalenia co do sposobu rozliczania wzajemnych należności należą do kontrahentów, a mechanizm podzielonej płatności to dodatkowa możliwość dokonywania tych rozliczeń.

Split payment. Sprawdź, jakie korzyści daje podzielona płatność! >>>>

Nie grożą za to skutki, o których mowa w pytaniu, czyli sankcje VAT, sankcje karne skarbowe, ani odsetki od zaległości podatkowych. O tego typu skutkach możemy mówić dopiero w sytuacji, gdy podatnik nie wypełni obowiązków wynikających z innych przepisów ustawy o VAT.

– Czy jeżeli zabraknie pieniędzy na rachunku zwykłym, a będą one na rachunku VAT, można zapłacić kontrahentowi pojedynczym przelewem sam tylko VAT? Np. faktura opiewa na 123 tys. zł, a podatnik robi przelew w systemie split payment na 23 tys. zł, w tym w całości jest to kwota VAT?

– Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby nabywca przekazał beneficjentowi w ramach mechanizmu podzielonej płatności wyłącznie kwotę VAT wynikającą z faktury – odpowiada Anna Szczepańska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane