Przy rozliczeniu PIT za 2008 rok łatwo o błąd

04.03.2009, 03:00

Ustawa o PIT była nowelizowana już ponad 100 razy w ciągu dziewięciu lat. Dostępny na rynku najnowszy tekst ustawy nie zawiera przepisów przejściowych. Podatnik, który sięgnie po ustawę przy rozliczeniu 2008 roku, może popełnić wiele błędów.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (19)

  • Dęta sensacja(2009-03-04 07:31) Zgłoś naruszenie 00

    A w Toruniu są łabędzie z H5N1. Po diabła robić z igły widły ? Większość pitów ludziska dostają od pracodawcy albo od swojej księgowej, liczą darmowymi programikami sami albo robi to jakiś znajomy. I tyle.

    Odpowiedz
  • 123(2009-03-04 07:41) Zgłoś naruszenie 00

    zadaj sobie pytanie po co to robią?

    Odpowiedz
  • SIL(2009-03-04 08:04) Zgłoś naruszenie 00

    Ustawa o PIT powinna być prosta, składać się z najwyżej 20 artykułów. PIT powinien płacić każdy, kto osiąga jakiekolwiek przychody a potem dochody, kosztami winny być koszty dojazdów do pracy, koszty związane z wytworzeniem jakiejś usługi albo towaru. Podatnik winien mieć prawo rozliczenia się z dzieckiem lub/i małżonkiem. Ponadto pownny być tylko ulgi rehabilitacyjna, na korzystanie z internetu, na wydatki zwiażane z korzytsaniem z prywatnej służby zdrowia. Myślę że brak jakichkowliek wyłączeń z opodatkowania pozwoli na wyższe dochody jak i uprości system pdoatkowy. W ustawie winny być wymienione precyzyjnie koszty, które podlegają odliczeniu, tak by nie było różnych intepretacji. Osobną ustawą należy uregulować kwestie związane z kasami fiskalnymi, które winny być u każdej osoby prowadzącej działąlność gospdoarczej, w tym u prawników oraz w gabinetach lekarskich. Proste prawo skończy wreszcie lata prosperity wszelkiej maści skompromitowanych doradców podatkowych.

    Odpowiedz
  • Nrożek(2009-03-04 08:10) Zgłoś naruszenie 00

    w dzisiejszych czasach zniewolenie nie następuje poprzez kajdany ale przez papier kancelaryjny

    Odpowiedz
  • 5(2009-03-04 08:37) Zgłoś naruszenie 00

    I tak za błędy ustawodawcy odpowie podatnik matrix katedry podatkowej kontynuacja !!!

    Odpowiedz
  • Bravo(2009-03-04 09:49) Zgłoś naruszenie 00

    A co z PIT-8C od umorzonych odsetek bankowych?? Może by ten przepis też w końcu wyjaśnić wprost? Każdy urząd interpretuje inaczej, łącznie z różnymi WYROKAMI różnych szanownych Izb!! Ale to tylko u nas może dochodzić do takiego absurdu, że od wsześniej spłaconego kredytu musisz zapłacić podatek od umorzonych odsetek!!! UWAŻAJCIE!!

    Odpowiedz
  • 123(2009-03-04 10:03) Zgłoś naruszenie 00

    do SIL: 1) przełam swoje schematy myślowe (horyzonty) - nazwij to jak chcesz 2) zastanów się co uzasadnia pobieranie podatku od Twoich zarobków...

    Odpowiedz
  • wjw(2009-03-04 10:13) Zgłoś naruszenie 00

    oPIT CITieć można od tych nieustannych zmian w podatkach.

    Odpowiedz
  • POtoDNO!!!(2009-03-04 10:13) Zgłoś naruszenie 00

    POpaprancy nie POtrafią zrobić NIC POrządnie!!!Lodziarze przeklęci!!!

    Odpowiedz
  • inżynier(2009-03-04 10:26) Zgłoś naruszenie 00

    A co na to wujek Kasi? Pewnie też skrytykuje. Ale za to podpowie pannie Matuszewskiej gdzie został opublikowany tekst ostatniej poprawki.

    A panna Matuszewska dalej będzie zbierać wierszówki.

    Panno Ewo! Ciekawym rozmówcą jest mój fryzjer. Gorąco polecam przeprowadzenie wywiadu na całą stronę.

    Odpowiedz
  • viatrak(2009-03-04 11:41) Zgłoś naruszenie 00

    Pisałem o zniwelowanej ustawie o VAT, teraz napiszę zniwelowaną ustawę o podatku dochodowym.
    ZNIWELOWANA USTAWA O REKETACH DOCHODOWYCH
    1. Opodatkowany jest każdy egzemplarz człowieka pracujący legalnie i nielegalnie na terenie RP, równą kwotą w wysokości 200 złotych miesięcznie.
    Kwoty należne bez wezwania odprowadzają płatnicy za siebie i pracowników na rachunek świątyni skarbowej do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedzający.
    2. Każdy egzemplarz człowieka może dobrowolnie zrzec się części wynagrodzenia i zlecić płatnikowi bądź sam może je za siebie odprowadzać na konto wybranej jednostki emerytalnej, rentowej, zdrowotnej czy Kaszpirowskiej aby zabeczyć się na stare lata tratatata.
    2. Do ustawy nie mogą być "urządzane" żadne delegacje, wariacje i debilizacje.
    3. Wszelkie nabyte na podstawie innych ustaw o podatkach, prawa i obowiązki tracą swoją moc prawną.
    4. Ustawa wchodzi z dniem dzisiejszym bez żadnych wakacyjnych legislacji i beż żadnych przepisów przejściowych.
    AMEN

    Odpowiedz
  • inżynier(2009-03-04 13:04) Zgłoś naruszenie 00

    ad 11.

    a prawnicy, księgowi i posłowie na przymusową rentę inwalidzką z kolorowymi papierkami

    Odpowiedz
  • figa(2009-03-04 14:09) Zgłoś naruszenie 00

    hm... w jakiej bajce jestem???

    Odpowiedz
  • PODATNIK(2009-03-04 16:34) Zgłoś naruszenie 00

    PIT to jest KIT.

    Odpowiedz
  • anna(2009-03-04 16:54) Zgłoś naruszenie 00

    jaka ulga na dziecko za 2008 rok? dziecku urodziło się w czerwcu

    Odpowiedz
  • shaqu(2009-03-04 18:57) Zgłoś naruszenie 00

    nie powinno istnieć coś takiego jak podatek od pracy! Jest to nieetyczne zabierać ludziom pieniądze z uczciwej pracy.
    Papierosy, wódkę można opodatkować, bo jest to pewien luksus. Nie każdy musi pić codziennie wódkę, czy palić papierosy.
    Natomiast każdy musi pracować, jeżeli chce się utrzymać!
    Więc nie powinno być pit! Inne podatki w zupełności wystarczą!

    Odpowiedz
  • x mini(2009-03-06 09:26) Zgłoś naruszenie 00

    To banda drani. Szeregowy obywatel tego kraju nie jest w stanie poprawnie rozliczyć swoich podatków. Izby skarbowe stanowią swoiste enklawy prawne
    co US to inna interpretacja. Kiedy to się wreszcie skończy w tym kraju cynizmu i absurdu.

    Odpowiedz
  • podatnik(2009-03-07 19:38) Zgłoś naruszenie 00

    Gdzie są jakieś konkretne wiadomości z których można się dowiedzieć o odliczeniu poniesionych stratach z funduszy inwestycyjnych? W jaki sposób to odliczyc w PIT-37 i gdzie konkretnie to wszystko powpisywać ?

    Odpowiedz
  • ALA(2009-03-09 21:20) Zgłoś naruszenie 00

    Za najmniejszy błąd wieszać podatników.

    Odpowiedz