statystyki

Rada Dialogu Społecznego też wystąpi o interpretację ogólną

autor: Magdalena Majkowska03.07.2018, 07:18; Aktualizacja: 03.07.2018, 07:38
Przedsiębiorcy nie będą musieli wykazywać przesłanki niejednolitego stosowania prawa (byłoby to niemożliwe, skoro wątpliwości mają dotyczyć nowego prawa)

Przedsiębiorcy nie będą musieli wykazywać przesłanki niejednolitego stosowania prawa (byłoby to niemożliwe, skoro wątpliwości mają dotyczyć nowego prawa)źródło: ShutterStock

O potrzebie zwrócenia się do ministra finansów z wnioskiem o interpretację ogólną będą decydować przedstawiciele pracowników i pracodawców w Radzie Dialogu Społecznego.

Zmiana ta wpisuje się w plany resortu finansów dotyczące umożliwienia organizacjom branżowym (izbom gospodarczym i organizacjom pracodawców) występowanie o interpretacje ogólne dotyczące nowych przepisów podatkowych. Przedsiębiorcy nie będą musieli wykazywać przesłanki niejednolitego stosowania prawa (byłoby to niemożliwe, skoro wątpliwości mają dotyczyć nowego prawa). Szerzej o tej zmianie pisaliśmy w artykule „Będzie więcej interpretacji ogólnych” (DGP nr 117/2018). Na razie została ona tylko zapowiedziana przez MF, nie ma jeszcze gotowego projektu, który by ją zakładał.

Nowość wprowadza natomiast przyjęta już przez Sejm nowelizacja ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego (aktualnie jest w Senacie). Wynika z niej wprost, że strona społeczna (w jej skład wchodzą przedstawiciele reprezentatywnych organizacji związkowych oraz reprezentatywnych organizacji pracodawców) uzyska wyraźną kompetencję do występowania do ministra finansów z wnioskiem o interpretację ogólną.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane