Jeśli matka wychowuje samotnie dziecko, może skorzystać z preferencyjnego rozliczenia PIT dla samotnych rodziców.
Podatniczka jest po rozwodzie. Ma dwoje dzieci. Wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnimi powierzono obojgu rodzicom przy założeniu, że miejscem zamieszkania jednego syna będzie każdorazowe miejsce zamieszkania jego ojca, a miejscem zamieszkania drugiego syna będzie każdorazowe miejsce zamieszkania matki. Podatniczka nie prowadzi wspólnego gospodarstwa z byłym mężem.
- Czy mogę skorzystać z rozliczenia PIT dla samotnych rodziców - pyta pani Marta z Zielonej Góry.
Ten z rodziców będący osobą rozwiedzioną traktowany jest jako osoba samotnie wychowująca dziecko, który jest jego prawnym opiekunem.
Niezbędną przesłanką do skorzystania z preferencji jest, aby osoba faktycznie wychowywała dziecko. Wychowywanie to zapewnianie stałej opieki do uzyskania pełnego rozwoju fizycznego i psychicznego. Dziecko powinno pozostawać we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą samotną. Przy ocenie prawa do preferencji należy mieć na względzie okoliczności faktyczne. Prawo do takiego opodatkowania przysługuje osobie wychowującej dziecko. Znaczenie ma fakt, z kim dziecko zamieszkuje i na czyim jest utrzymaniu. Podatniczce przysługuje prawo do preferencyjnego rozliczenia, tj. w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dzieci.
Zgodnie z przepisami ustawy o PIT od osób samotnie wychowujących w roku podatkowym: dzieci małoletnie; dzieci, bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny, dodatek pielęgnacyjny lub rentę socjalną; dzieci do ukończenia 25 roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach ogólnych i z papierów wartościowych w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, z wyjątkiem renty rodzinnej
- podatek może być określony, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany.
Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się: jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów oraz osobę pozostającą w małżeństwie, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.
Podstawa prawna
• Art. 6 ust. 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).