Od przyszłego tygodnia w Polsce zaczyna obowiązywać mechanizm podzielonej płatności (MPP) znany też jako split payment. Ministerstwo Finansów wprowadza tę zmianę, aby uszczelnić system podatkowy. Pomimo wielu informacji pojawiających się w mediach, MPP nadal budzi wiele wątpliwości. Dlatego sprawdź jak należy się przygotować. Może nawet nie wiesz, że część obszarów jest już gotowa?

Split payment

Mechanizm, który wchodzi w życie od 1 lipca 2018, będzie dobrowolny. To znaczy, że Ministerstwo Finansów nie zmusi przedsiębiorców do rozliczania się wedle nowych zasad. Eksperci, zarówno z obszarów bankowości jak i finansów, przepowiadają jednak efekt kuli śnieżnej. - Split payment, w modelu w którym zaczynie obowiązywać od lipca w Polsce, jest realizowany w unikalnej na skalę europejską modelu - najwięcej wspólnego ma być może z modelem czeskim. Jest tak skonstruowany, iż pomimo ustawowo określonej dobrowolności, samoczynnie, na zasadzie naczyń połączonych w stosunkowo szybkim czasie rozprzestrzeni się na całą gospodarkę i dotknie wszystkich przedsiębiorców. – tłumaczy Agnieszka Opalińska, kierownik projektu enova365 Księgowość w firmie Soneta.

Należy oczekiwać, iż najbliższe miesiące oznaczać będą stopniowe przygotowywanie się polskich przedsiębiorstw do MPP zarówno w aspekcie bankowym, księgowym jak i technologicznym. Przewiduje się znaczący wpływ split payment na płynność finansową przedsiębiorstw, szczególnie tych mniejszych.

Reklama

Od 1 lipca nowe przepisy dotyczyć będą tylko rozliczeń w sektorze B2B oraz czynnych podatników VAT. MPP nie obejmie płatności dokonywanych gotówka lub kartą płatniczą. Zmienić się może tylko obszar przelewów bankowych. Jeżeli kupujący zdecyduje się opłacić fakturę w MPP, kwota zostanie przelana na dwa rachunki:
• rachunek rozliczeniowy – tutaj trafi kwota brutto,
• rachunek VAT – gdzie trafi wartość VAT, która zostanie de facto zamrożona.

Należy pamiętać, że split payment to nowy sposób rozliczania, który wymusza:
• wprowadzenie nowego rachunku bankowego,
• nową definicję komunikatu przelewu,
• nową logikę księgowania tychże przelewów.


Reklama

Rachunek VAT

Każdemu przedsiębiorcy, który prowadzi firmowy rachunek rozliczeniowy bank już założył (przynajmniej powinien zrobić to do 1 lipca) rachunek VAT. Nastąpiło to automatycznie i bezpłatnie. Wystarczy upewnić się w swoim banku, komu zostały nadane uprawnienia do nowego rachunku. Należy też pamiętać, że każdemu podatnikowi VAT bank założy tylko jeden rachunek VAT, nawet jeżeli firma posiada więcej niż jedno konto. Jeżeli z jakiś względów przedsiębiorstwo lub podmiot sektora publicznego potrzebuje więcej niż jeden rachunek VAT, musi złożyć wniosek bezpośrednio do banku.

Warto raz jeszcze zaznaczyć, że na rachunek VAT będą trafiały tylko środki z podatku VAT. Analogicznie, z tego rachunku będzie można wykonywać wyłącznie przelewy dotyczące rozrachunków VAT.

Eksperci wskazują również na ograniczenia przelewów split payment. - Jednym z wymogów jest opłacanie jednej faktury jednym przelewem, po przejściu na MPP paczki przelewów nie będą możliwe do zrealizowania. Padają tez pytania czy w związku z tym nie wzrosną opłaty. Nie powinny. Dodatkowe koszty mogą dotyczyć wyciągów bankowych, które będą teraz obszerniejsze. Kwestie te każdy bank reguluje indywidualnie – dodaje Opalińska.

Po wpłaceniu przez kontrahenta środków na nasz rachunek VAT, będą one na jakiś czas zamrożone. Istnieje możliwość uwolnienia środków z rachunku VAT. Należy pamiętać, że tak jak do tej pory czas oczekiwania będzie wynosił 60 dni (z możliwością przedłużenia do 180 dni). Prawdą jest, że można ubiegać się o szybszy zwrot VAT i może on nastąpić w czasie 25 dni, ale środki te trafią tylko na rachunek VAT (nie rozliczeniowy), więc i tak będą mogły zostać wykorzystane tylko do rozrachunków VAT.

Płynność finansowa

Split payment może rzutować na płynność finansową przedsiębiorstwa. Dlatego warto już teraz, przed przejściem na nowy mechanizm, zrobić symulację i sprawdzić czy np. środki na pokrycie wynagrodzeń pracowników są zabezpieczone i zamrożenie środków na rachunku VAT nie wpłynie na wypłatę wynagrodzeń. Problem utrzymania płynności finansowej może dotknąć nowych firm. To problem także dla mniejszych podmiotów gospodarczych, które rozliczają się kwartalnie. Muszą pamiętać, że część środków zostanie zamrożona aż na 3 miesiące.

Struktura IT

Wsparciem dla przedsiębiorców w prowadzeniu operacji MPP oraz w prowadzeniu lepszej kontroli finansów mogą być aplikacje biznesowe. Zapanowanie nad płynnością operacyjną może być niemożliwe bez wdrożenia odpowiednich rozwiązań IT. Przedsiębiorstwa, które korzystają na co dzień z oprogramowania do zarządzania i księgowości (ERP), powinny upewnić się, że ich dostawca udostępnił stosowną aktualizację. Ułatwi to zarówno rozliczanie jak i wystawianie faktur wedle nowego standardu.

Oprogramowanie enova365 w najnowszej wersji 14.5.1, umożliwia zarówno definiowanie nowego komunikatu przelewu, jak i powiązanie jednego, konkretnego rachunku VAT z kontami rozliczeniowymi. System usprawnia zarządzanie realizacją przelewów MPP oraz zarządzanie finansami całego przedsiębiorstwa. Warto podkreślić, że dostosowanie oprogramowania do split payment nastąpiło po konsultacjach z bankami. Dlatego producent daje pewność, że komunikacja będzie aktualna i aktualizowana oraz usługi Webservices nie zawiodą.

System enova365 to najnowszej generacji oprogramowanie ERP przeznaczone do kompleksowego zarządzania firmami oraz instytucjami. System stworzony przez krakowską firmę Soneta sp. z o.o. obejmuje ponad 53 rozwiązania funkcjonalne, które usprawniają codzienną pracę przedsiębiorstwa. Korzysta z niego ponad 12 000 podmiotów i aż 88% użytkowników poleca enova365. Wpływ na to mają przede wszystkim bieżące aktualizacje systemu, możliwość jego personalizowania oraz opieka Partnera na każdym etapie wdrożenia. Oprogramowanie dostępne jest w wersji klasycznej, webowej, jak i na urządzenia mobilne z dedykowaną aplikacją dla systemu Android.

Wiecej informacji o split payment na stronie www.enova.pl/split-payment/