Od 1 lipca najmniejsi przedsiębiorcy i sektor MSP prześlą skarbówce nie tylko JPK_VAT, ale pliki w ramach wszystkich struktur na żądanie organu podatkowego. Jakich informacji mogą zażądać urzędnicy i w jaki sposób je przekazać?

Wysyłka plików JPK na żądnie organu podatkowego to obowiązek, który dwa lata temu został nałożony na duże przedsiębiorstwa. Niebawem obejmie on także mikrofirmy oraz małe i średnie podmioty. W trakcie postępowania podatkowego i czynności kontrolnych fiskus będzie mógł zażądać od firmy udostępnienia danych w ramach następujących struktur: księgi rachunkowe – JPK_KR, wyciągi bankowe – JPK_WB, magazyn – JPK_MAG, faktury VAT – JPK_FA, podatkowa księga przychodów i rozchodów – JPK_PKPIR oraz ewidencja przychodów – JPK_EWP. Od momentu wezwania, podatnik będzie miał nie mniej niż 3 dni na udostępnienie danych. W jaki sposób może to zrobić?

JPK Klient 2.0 i e-mikrofirma

JPK Klient 2.0 to bezpłatne narzędzie udostępniane resort finansów adresowane do wszystkich podatników objętych obowiązkiem wysyłki plików JPK. Oprócz wysyłki miesięcznego raportu JPK_VAT, aplikacja umożliwia również wysyłkę wszystkich pozostałych struktur JPK na żądanie, w tym JPK_WB. Przekazanie plików potwierdza się Urzędowym Potwierdzeniem Odbioru (UPO).

Udostępniona przez MF aplikacja e-mikrofirma skierowana jest przede wszystkim do przedsiębiorców przesyłających JPK_VAT. Pozwala ona bowiem tworzyć ewidencję i generować pliki JPK_VAT. Resort finansów zapowiada jednak zmiany w jej funkcjonowaniu.

„Chcemy od lipca rozszerzyć funkcjonalność aplikacji e-mikrofirma o możliwość wystawiania, przesyłania faktur i tworzenia ewidencji fakturowej. Wszyscy podatnicy, którzy prowadzą już ewidencję VAT i korzystają lub będą chcieli skorzystać z naszego oprogramowania, będą więc mogli bardzo szybko wystawiać JPK_FA na żądanie”- pisze MF w odpowiedzi na nasze pytanie.

Zgodnie z zapowiedzią resortu, program ma umożliwić wystawienie faktury, wydrukowanie jej lub zapisanie na komputerze. Będzie też umożliwiał sporządzenie zestawienia wszystkich wystawionych faktur w danym okresie. W aplikacji pojawi się możliwość wskazania daty początkowej i końcowej, a więc okresu, za który ma zostać sporządzone zestawienie faktur. Będzie też można wskazać urząd skarbowy, do którego powinien zostać przesłany plik. Aplikacja pozwoli też albo zapisać takie zestawienie i JPK_FA na dysku, albo wysłać plik do urzędu skarbowego.

Aplikacja e-mikrofirma będzie pozwalała podpisać JPK_FA e-podpisem z certyfikatem kwalifikowanym, profilem zaufanym lub danymi autoryzującymi.

Alternatywny sposób

Dane, których zażąda skarbówka można przekazać na dowolnym nośniku informacji. Mowa np. o pendrivie, karcie pamięci, płycie CD/DVD lub innym nośniku danych. Jeśli jednak podatnik zechce przesłać je drogą elektroniczną, nie musi ograniczać się wyłącznie do oprogramowania oferowanego przez Ministerstwo Finansów. Może także skorzystać z usług dostawców systemów księgowości elektronicznej.

– Z systemów Comarch ERP korzysta ponad 100 tys. firm i dla wielu przedsiębiorców są oprogramowaniem pierwszego wyboru. Od pierwszego momentu wejścia w życie obowiązku JPK, czyli od 1 lipca 2016 roku, zostały sprawdzone przez małych, średnich i dużych przedsiębiorców, którzy z powodzeniem wysłali niezbędne pliki do urzędów skarbowych i pobrało potwierdzenie w postaci Urzędowego Potwierdzenia Odbioru (UPO). Potwierdza to dużą intuicyjność, funkcjonalność oraz bezpieczeństwo systemów Comarch ERP. Gwarantują one pełną obsługę (czyli generowanie, sprawdzenie i wysyłkę) Jednolitego Pliku Kontrolnego, dzięki czemu każdy ich użytkownik w prosty sposób spełni nowe wymagania Ministerstwa Finansów. Dodatkowo użytkownicy Systemów Comarch ERP mogą skorzystać z szeregu benefitów związanych z tzw. asystą czyli m.in. prawa do bezpłatnych najnowszych wersji oprogramowania, które zawierają nie tylko zmiany w przepisach ale również szereg nowych funkcjonalności – mówi Katarzyna Robak, dyrektor produkcji systemów Comarch ERP.