Split payment: Co może pójść nie tak? Oto największe obawy przedsiębiorców

13.06.2018, 19:38; Aktualizacja: 26.06.2018, 12:53
Piotr Ciski i Dominika Sikora

Piotr Ciski i Dominika Sikoraźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Dla jednych rewolucja, dla innych kolejna bariera dla przedsiębiorczości. Od 1 lipca wchodzi w życie split payment. Czego najbardziej obawiają się firmy i czy te obawy są uzasadnione? Z Piotrem Ciskim, dyrektorem zarządzającym Sage Polska, rozmawia Dominika Sikora.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • księgowy(2018-06-14 11:30) Zgłoś naruszenie 00

  Po co oddawać Państwu nasze pieniadzę, zarządzajcie nimi

  Odpowiedz
 • Hmmmmmm(2018-06-15 07:15) Zgłoś naruszenie 20

  a jak te firmy ogłoszą bankrustwo to b ędzie piramida payment?

  Odpowiedz
 • Nota_bene(2018-06-15 18:14) Zgłoś naruszenie 00

  Dla wybierających split payment fiskus przygotował "zachęty" w postaci szybszego (25 dni!) zwrotu VAT ale... na subkonto VAT (a jakże)... i żeby móc przelać te pieniądze na konto firmowe trzeba złożyć dodatkowy wniosek do US, na którego rozpatrzenie US ma... 60 dni! Robi nam się więc zwrot 25+60= co najmniej 85 dni! Też mi zachęta. A druga "zachęta" to możliwość obniżenia podatku VAT do zapłaty pod warunkiem, że zapłaci się podatek przed terminem (ilość dni wpływa na kwotę obniżenia) oraz że w całości zapłaci się VAT z subkonta VAT. A teraz zagadka - ile jest firm, które będą miały pełną kwotę VAT z VAT-7 na subkoncie VAT? Otóż... to znikoma liczba firm. Wystarczy, że firmy jakąś cześć należności otrzyma w gotówce lub kartą a wpłaty utargu nie będzie można podzielić metodą split payment. Z góry przegrywają - choć nie zamierzenie - firmy, których nabywcami są finalni konsumenci. Też mi "zachęta".

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane