statystyki

Sprawdź czy dostaniesz ulgę mieszkaniową przy licytacji komorniczej

autor: Mariusz Szulc12.06.2018, 08:04; Aktualizacja: 12.06.2018, 08:52
Ulga mieszkaniowa przy licytacji komorniczej przyznawana jest w określonych przypadkach

Ulga mieszkaniowa przy licytacji komorniczej przyznawana jest w określonych przypadkachźródło: ShutterStock

Podatnik, który sprzeda nieruchomość i kupi nową na licytacji komorniczej, skorzysta ze zwolnienia od PIT dopiero, gdy uprawomocni się postanowienie o przysądzeniu jej własności. Jeśli nie nastąpi to w ciągu dwóch lat, prawo do zwolnienia z PIT wygaśnie – wynika z interpretacji dyrektora KIS.

Pytanie zadał mężczyzna, który w 2016 r. sprzedał nieruchomość. Powinien był zapłacić PIT, ale w urzędzie skarbowym zadeklarował, że skorzysta z ulgi mieszkaniowej. Zobowiązał się więc, że w ciągu dwóch lat wyda pieniądze ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe. Zamierzał bowiem kupić na licytacji komorniczej inną nieruchomość. 

Problem polegał na tym, że od wygrania licytacji do uprawomocnienia się postanowienia sądowego o przysądzeniu własności może w skrajnych przypadkach minąć nawet kilka lat. Mężczyzna sądził jednak, że spełni warunki do skorzystania z ulgi już z chwilą, gdy wpłaci pieniądze na rachunek depozytowy. 


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Hmmmm(2018-06-12 11:59) Zgłoś naruszenie 20

    I ma racje bo liczy sie data zapłaty a nie wydania decyzji nieasleznej od podatnika gdyz terminy w sadzie podlegają na czas sprawy zawieszeniu a przerwane biegą na nowo.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane