Zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.
Ostatnim dniem na rozliczenie z fiskusem za 2008 rok jest czwartek 30 kwietnia 2009 r. Spóźnienie, choćby jednodniowe, oznacza zagrożenie sankcjami karnymi skarbowymi dla podatnika.
Przy wypełnianiu deklaracji podatkowych trzeba zrobić to bardzo dokładnie i uważnie. Każda pomyłka może bowiem skutkować koniecznością złożenia korekty zeznania. Korektę trzeba składać zarówno przy błędach rachunkowych, jak i formalnych. Jednym z najczęstszych błędów podatników jest brak podpisu na zeznaniu. Trzeba pamiętać, że zeznanie niepodpisane jest nieważne.

Ulgi podatkowe

Wypełniając zeznanie roczne, trzeba pamiętać, że poza wykazaniem przychodów i kosztów, obliczeniem dochodu i podatku z uwzględnieniem odprowadzonych zaliczek podatkowych podatnicy, w tym również przedsiębiorcy, mają prawo skorzystać z pewnych ulg podatkowych. Jednak, aby skorzystać z każdej ulgi podatkowej, trzeba spełnić wszystkie warunki, uprawniające do nich. Bardzo ważne jest właściwe udokumentowanie odliczeń.
Zacznijmy od składek ubezpieczeniowych. Podatnicy, którzy w roku podatkowym opłacali składki ubezpieczeniowe, mogą uwzględnić je w zeznaniu rocznym. Składki społeczne odliczane są od dochodu w pełnej wysokości. Natomiast składki zdrowotne odlicza się od podatku, ale kwota, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75 proc. podstawy wymiaru tej składki.
Podatnik ma też prawo do skorzystania z ulg podatkowych. Są to zwolnienia przewidziane w ustawie o PIT. Ulgi występujące jako odliczenia od dochodu to: darowizny na pożytek publiczny lub kult religijny; ulga na krew; ulga rehabilitacyjna; ulga z tytułu używania internetu; ulga na nabycie nowych technologii. W ramach praw nabytych podatnicy mogą również korzystać z ulgi odsetkowej, odliczanej od dochodu.
Druga grupa ulg to odliczenia od podatku. Tu poza odliczeniem składki zdrowotnej podatnicy, którzy wychowują w roku podatkowym dzieci, mają prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej.
Korzystając z ulg podatkowych, trzeba pamiętać, że do zeznań rocznych trzeba dołączyć odpowiednie załączniki. Przy ulgach mieszkaniowych jest to PIT/D, przy pozostałych odliczeniach to PIT/O.

Preferencyjne rozliczenia

Małżeństwa lub osoby samotnie wychowujące dzieci mogą w rocznym rozliczeniu skorzystać z pewnych preferencji. Małżonkowie mogą złożyć jedno zeznanie PIT. Natomiast osoby samotnie wychowujące dzieci zeznanie dla rodziców samotnych. Oba rozliczenia są korzystne dla podatników. Po spełnieniu warunków ustawowych do obu preferencji warto z nich korzystać.
Małżonkowie mogą na wniosek wyrażony w zeznaniu rocznym być opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, przysługujących ulg i odliczeń. Przy małżeńskim PIT podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany.



U samotnych rodziców podatek może być określony, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w ustawie o PIT.
Jednak tu jedna bardzo ważna uwaga: z preferencyjnego rozliczenia przewidzianego dla małżonków i rodziców samotnie wychowujących dzieci nie mogą skorzystać podatnicy, którzy opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, liniowy 19-proc. PIT lub podatek tonażowy.

Koszty do uwzględnienia

Zgodnie z generalną zasadą podstawą opodatkowania PIT jest dochód. Ustalenie dochodu w uproszczeniu polega na pomniejszeniu przychodu o przysługujące koszty podatkowe. Przykładowo można wskazać, że dla rozliczeń przychodów m.in. z pracy przepisy przewidują tzw. pracownicze koszty uzyskania przychodów. Przy umowach cywilnoprawnych - zlecenia i o dzieło - uwzględnia się 20-proc. zryczałtowane koszty podatkowe. Przy prawach autorskich podatnik ma prawo uwzględnić 50-proc. koszty.
Po odjęciu od przychodów kosztów podatnik otrzyma dochód. Od tego dochodu można odliczyć przysługujące ulgi, jeśli oczywiście spełnia się warunki do ich uwzględnienia. Następnie oblicza się podatek, od którego odlicza się składki zdrowotne - jeśli zostały w roku podatkowym opłacone i ulgę prorodzinną - jeśli przysługuje ona podatnikowi.

Sposób złożenia PIT

Podatnik, który już obliczył należne zobowiązanie podatkowe, musi wypełnione zeznanie przesłać do urzędu skarbowego. Ma tu do dyspozycji kilka możliwości. Podatnicy mogą złożyć zeznanie w kancelarii urzędu. W urzędzie podatnik otrzyma potwierdzenie złożenia zeznania, jeśli o takie poprosi. Najłatwiej jest wziąć ze sobą do urzędu kopie deklaracji i poprosić o przybicie na niej daty złożenia dokumentu.
Podatnicy mogą również wysłać roczny PIT pocztą. Warto to zrobić listem poleconym, aby w tym przypadku również posiadać potwierdzenie nadania listu. Podatnicy, którzy przebywają za granicą mogą rozliczyć się z fiskusem składając formularz w polskim konsulacie.
Kolejnym sposobem jest składanie zeznań poprzez urządzenia przyjmujące korespondencję od podatników. W wielu urzędach skarbowych w całej Polsce funkcjonują tzw. urzędomaty. Są to specjalne skrzynki, do których należy złożyć zeznanie roczne. Urządzenie wyda potwierdzenie przyjęcia pisma.
Ostatnim sposobem na złożenie zeznania jest wysłanie go za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
JAK TO ZROBIĆ...
Czy przedsiębiorca skorzysta z ulgi internetowej
PROBLEM: Podatnik prowadzi działalność opodatkowaną na zasadach ogólnych, tj. według progresywnej skali PIT. W 2008 roku ponosił znaczne nakłady na użytkowanie internetu. Czy w zeznaniu PIT-36 ma prawo skorzystać z ulgi internetowej?
ROZWIĄZANIE: Zgodnie z przepisami ustawy o PIT, aby skorzystać z odliczenia od dochodu wydatków ponoszonych na internet, muszą być łącznie spełnione następujące warunki: podatnik musi ponieść wydatek z tytułu użytkowania sieci internet; użytkowanie sieci internet musi odbywać się w lokalu będącym miejscem jego zamieszkania; poniesiony wydatek musi być udokumentowany wystawioną fakturą VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług; wydatki podlegające odliczeniu nie mogą przekroczyć rocznie 760 zł.
Podatnik będzie mógł skorzystać z ulgi internetowej, pod warunkiem że wydatkowanych na internet środków nie zaliczył wcześniej do kosztów uzyskania przychodów ani nie odliczył od przychodów, np. w PIT-28.
FORMULARZE ZEZNAŃ ROCZNYCH I ZAŁĄCZNIKI DO NICH
Formularze
PIT-36 - składają podatnicy, którzy prowadzili działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej, uzyskiwali przychody z najmu lub dzierżawy opodatkowane na zasadach ogólnych, odliczają straty z lat ubiegłych, zarobili pieniądze, pracując za granicą, bądź osiągnęli inne przychody, które muszą opodatkować samodzielnie, a także gdy doliczają dochody małoletnich dzieci.
PIT-36L - składają podatnicy, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym oraz podatnicy prowadzący działy specjalne produkcji rolnej.
PIT-37 - składają osoby osiągające dochody za pośrednictwem płatników, czyli m.in. z umowy o pracę, umowy zlecenia bądź o dzieło, renty czy emerytury.
PIT-38 - składają osoby, które uzyskały przychody z tytułu zbycia papierów wartościowych.
Załączniki
PIT/B - informacja o wysokości dochodu/straty z pozarolniczej działalności gospodarczej. Może być dołączana do PIT-36 i PIT-36L.
PIT/D - informacja o odliczeniu wydatków mieszkaniowych (PIT-36, PIT-37).
PIT/M - informacja o dochodach małoletnich dzieci, podlegających opodatkowaniu z dochodami rodziców (PIT-36).
PIT/O - informacja o odliczeniach od dochodu/przychodu (m.in. darowizny, wydatki na internet, rehabilitację, nowe technologie) lub od podatku (m.in. kontynuowanie ulgi uczniowskiej, ulga na wychowanie dzieci) (PIT-36, PIT-37).
PIT/Z - informacja o wysokości dochodu/straty z pozarolniczej działalności gospodarczej, prowadzonej przez podatników korzystających ze zwolnienia na podstawie art. 44 ust. 7 ustawy o PIT (PIT-36, PIT-36L).
PIT/ZG - informacja o wysokości dochodów z zagranicy i zapłaconym podatku (PIT-36, PIT-36L, PIT-38).
Podstawa prawna
• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).