statystyki

Jakie zmiany czekają podmioty działające w specjalnej strefie ekonomicznej?

autor: Radosław Kowalski15.06.2018, 17:00
Szczególną ostrożność muszą zachować również ci przedsiębiorcy, wobec których właściwe są wyłączenia lub ograniczenia wynikające z prawa wspólnotowego.

Szczególną ostrożność muszą zachować również ci przedsiębiorcy, wobec których właściwe są wyłączenia lub ograniczenia wynikające z prawa wspólnotowego.źródło: ShutterStock

Po wejściu w życie ustawy z 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji cała Polska ma być specjalną strefą ekonomiczną. Z jednej strony nowe przepisy dadzą firmie większe możliwości i pozwolą na prowadzenie w szerszym zakresie działalności (i to poza obszarem strefy), z której dochód korzystał będzie ze zwolnienia. Z drugiej nie wiedzą, czy nie wpłyną one negatywnie na dotychczas poczynione inwestycje i ich wykorzystanie dla zastosowania zwolnienia od CIT.

Spółka akcyjna zajmuje się produkcją maszyn i urządzeń przemysłowych oraz podzespołów do nich. W strukturze spółki wyodrębniony został zakład produkcyjny, który znajduje się w specjalnej strefie ekonomicznej. Działalność ta wykonywana jest zgodnie z uzyskanym przez spółkę zezwoleniem i określonymi w nim warunkami. Do dochodów uzyskiwanych w ramach działalności strefowej spółka stosuje zwolnienie w podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z tym, że działalność strefowa daje spółce wymierną korzyść ekonomiczną, członkowie jej zarządu rozważają poszerzenie działalności korzystającej ze zwolnienia i myślą o wystąpieniu o nowe zezwolenie. Jednak ich niepokój i zarazem zainteresowanie wzbudziły informacje o wprowadzeniu nowych przepisów dotyczących zwolnienia związanego z inwestycjami. Otóż po wejściu w życie ustawy z 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji cała Polska ma być specjalną strefą ekonomiczną. Z jednej strony nowe przepisy dadzą firmie większe możliwości i pozwolą na prowadzenie w szerszym zakresie działalności (i to poza obszarem strefy), z której dochód korzystał będzie ze zwolnienia. Z drugiej nie wiedzą, czy nie wpłyną one negatywnie na dotychczas poczynione inwestycje i ich wykorzystanie dla zastosowania zwolnienia od CIT. W związku z tym jedno z posiedzeń zarządu zdominowała dyskusja na temat nowych przepisów, a także rozwoju obszarów działalności, które mogłyby skorzystać ze zwolnienia. W czasie tego spotkania dyrektor finansowy spółki Jan Wysocki przedstawił ogólne informacje na temat nowych przepisów. Dyskusja była dość burzliwa, ale mało efektywna, gdyż okazało się, że pojawiły się zagadnienia, które mocno zaniepokoiły menedżerów spółki. W związku z tym postanowiono, że konieczne jest, aby dyrektor finansowy spotkał się z doradcą podatkowym, przedstawił mu obawy członków zarządu oraz uzyskał dodatkowe informacje.

Tak też się stało, ponowie spotkali się w ustalonym terminie w gabinecie dyrektora.

ETAP I Przygotowanie się do dalszego stosowania posiadanego zezwolenia

– Co z naszym obecnym zezwoleniem na działalność w strefie? – pytał dyrektor finansowy. – Czy w związku z wprowadzeniem nowych przepisów musimy występować o nowe? – dociekał.

– Nic podobnego – uspokoił go doradca podatkowy. – Dotychczasowe zezwolenia na działalność prowadzoną w specjalnej strefie ekonomicznej zachowują swoją moc. – Czyli tam wszystko zostaje po staremu… – Nie do końca – zaprzeczył doradca podatkowy. – Prawodawca znowelizował również ustawę o specjalnych strefach ekonomicznych i od 1 stycznia 2019 r. do dochodów osiąganych w ramach działalności strefowej stosuje się zmodyfikowane przepisy. – W takim razie jak to będzie działało? – pytał Jan dyrektor Wysocki.

– Warunki określone w zezwoleniu na prowadzenie działalności w strefie muszą być wypełnione i zwolnione są wyłącznie dochody strefowe, ale będą miały już zastosowanie np. nowe przepisy wskazujące na konsekwencje cofnięcia zezwolenia i zwrotu ulgi, sposobu zapłaty podatku w przypadku cofnięcia zezwolenia, chronologicznego rozliczania pomocy czy okoliczności wyłączające prawo do zwolnienia. Zresztą zarówno korzystanie z dotychczasowego zwolnienia, jak i nowego wymusi na podatnikach szczególną ostrożność fiskalną. Otóż podejmując wątpliwe prawnie działania optymalizacyjne, podatnik naraża się na utratę prawa do zwolnienia. I to również wówczas gdy optymalizacja nie obejmuje działalności zwolnionej. A utrata prawa do zwolnienia może być bardzo kosztowna – przestrzegał doradca.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane