Resort finansów wstrzymuje wydawanie licencji księgowym

autor: Agnieszka Pokojska12.02.2009, 03:00

Od początku roku ustawa o rachunkowości zawiera przepisy dotyczące wydawania certyfikatów księgowych. Nie ma jednak rozporządzenia określającego sposób przeprowadzania egzaminów na księgowych. Dopóki resort finansów nie wyda przepisów wykonawczych, księgowi nie mogą się ubiegać o certyfikaty.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

  • Nemo(2009-02-12 08:22) Zgłoś naruszenie 00

    Po raz kolejny MF daje ciała. O planowanych zmianach było wiadomo dość dawno. Co stało na przeszkodzie w całościowym załatwieniu tematu? Moim zdaniem nieróbstwo urzędników. Nie jest oprawdą też - jak podaje rozmówczyni, iż jedynie polisa OC daje prawo do odszkodowania. Jest to oczywista nieprawda. Wystarczy zapoznać się z Kodeksem Cywilnym.

    Odpowiedz
  • Kazio(2009-02-12 08:34) Zgłoś naruszenie 00

    Wraca komuna i zamaordyzm. Na wszysttko licencja i zezwolenie WłADZY LUDOWEJ.

    Odpowiedz
  • ja(2009-02-12 11:17) Zgłoś naruszenie 00

    Podanie o wydanie certyfikatu złożyłem w lipcu 2008. W listopadzie 2008 poprosili o zaświadczenie, natychmiast wysłałem. Do dzisiaj 12 lutego 2009 nie mam certyfikatu. Co dalej ? mam kopać się z Ministerstwem?

    Odpowiedz
  • ewa(2009-02-12 13:00) Zgłoś naruszenie 00

    ja złozyłam w październiu podanie o wydanie certyfikatu do tej pory go nie otrzymałam,

    Odpowiedz
  • ASIA(2009-02-12 15:28) Zgłoś naruszenie 00

    DO 3 I 4. PODOBNO W TYM KRAJU FUNKCJONUJE KODEKS POSTĘPOWANIA ADMINISTRACYJNEGO.
    ZGODNIE Z NIM URZĄD MA DWA MIESIĄCE NA ZAŁATWIENIE SPRAWY SKOMPLIKOWANEJ. DO TAKIEJ KATEGORII NIE NALEŻĄ W/W - ALE NIECH BĘDZIE.
    POTWIERDZA SIĘ ZASADA , ŻE PRAWO PRZESTRZEGAĆ MUSZĄ MALUCZCY,WIELKICH TO NIE DOTYCZY.

    WIELE RACJI MA KAZIO Z POD 2.
    OSTATNIO DZIEJE SIĘ COŚ ZŁEGO Z WIELOMA ZAWODAMI . CO I RUSZ SŁYSZĘ O KONIECZNOŚCI ZDAWANIA EGZAMINÓW , SPEŁNIANIA NIEPRAWDOPODOBNYCH WYMAGAŃ ABY WYKONYWAĆ OKREŚLONY ZAWÓD. UWAŻAM ŻE TAK NIE POWINNO BYĆ. RYNEK POWINIEN DECYDOWAĆ CZY DANA OSOBA NADAJE SIĘ DO WYKONYWANIA OKREŚLONEGO ZAWODU.
    W USA NAWET NOTARIUSZEM MOŻNA ZOSTAĆ PO BARDZO PROSTYM I ŁATWYM PRZESZKOLENIU . RYNEK DECYDUJE CZY DANA OSOBA ZAWÓD TEN BĘDZIE WYKONYWAŁA/ MASZ KLIENTÓW TO PRACUJESZ/.

    AUDYTOR , KSIĘGOWY, INSPEKTOR, BIEGŁY KSIĘGOWY ZDAJĄ MINISTERIALNE EGZAMINY ALE NA JAKICH ZASADACH!!! TESTY NIE SPRAWDZAJĄ WIEDZY SĄ UKIERUNKOWANE NA OBLANIE JAK NAJWIĘKRZEJ LICZBY ZDAJĄCYCH

    Odpowiedz
  • C.D. ASIA(2009-02-12 15:51) Zgłoś naruszenie 00

    CAŁE SZTABY PRACOWNIKÓW MINISTERSTW PRACUJE DLA LICENCJI /PRZYGOTOWANIE TESTÓW ,SPRAWDZANIE ICH, PROWADZENIE EWIDENCJI WYDANYCH LICENCJI- CERTYFIKATÓW, / PYTAM SIĘ KOMU TO JEST POTRZEBNE . CO TO DAJE.
    MY JAKO SPOŁECZEŃSTWO UTRZYMUJEMY RZESZĘ URZĘDNIKÓW . CO POŻYTECZNEGO ONI ROBIĄ. NA STUDIACH UCZYŁAM SIĘ JAK TO PARKINSON ZATRUDNIŁ 1200 LUDZIKÓW , WPROWADZIŁ ODPOWIEDNI OBIEG DOKUMENTÓW .PRACOWNICY ZAJĘCI BYLI 8 GODZIN .TYLKO NIC KONKRETNEGO NIE WYKONYWALI . DOŚWIADCZENIEM TYM UDOWODNIŁ,ŻE NIE TRZEBA WYKONYWAĆ POŻYTECZNEJ PRACY, GRUNT TO DOBRA ORGANIZACJA PRACY .

    CERTYFIKATY , LICENCJE POTWIERDZAJĄ KONIECZNOŚĆ ZATRUDNIENIA WIELU PRACOWNIKÓW .
    TAK TEŻ JEST W URZĘDACH SKARBOWYCH - SKOMPLIKOWANY SYSTEM PODATKOWY POWODUJE ŻE PRACUJE W NICH WIELE WIELE LUDZI. A WCALE ICH PRACA NIE PRZYSPARZA BUDŻETOWI DOCHODÓW.

    Odpowiedz
  • AndrzejM(2009-02-12 16:00) Zgłoś naruszenie 00

    popieram Asię

    Odpowiedz
  • departament inny(2009-02-13 07:33) Zgłoś naruszenie 00

    Całe zło w ministerstwie finansów to niuedouczeni urzędnicy w departamencie rachunkowosci na zielona trawę trzeba wysłac dyrektora departamentu i chroniaca ja osobe w randze viceministra

    Odpowiedz
  • księgowy(2009-02-13 09:27) Zgłoś naruszenie 00

    Będzie nas mniej, lepiej zarobimy - w końcu o to chodzi.

    Odpowiedz
  • Zdegustowany(2009-02-13 16:36) Zgłoś naruszenie 00

    Jak można było dopuścić do sytuacji uchwalenia ustawy bez rozporządzeń!!! Co na to Minister Finansów? Co na to Dyrektor Departamentu Rachunkowości?

    Odpowiedz
  • Wkurzony certyfikowany ("już") księgowy...(2010-08-03 01:12) Zgłoś naruszenie 00

    Burdel na kółkach!!! W listopadzie 2008 minęły mi dwa lata stażu w prowadzeniu księgowości (własna firma). Wtedy nie przyjęto już mojego wniosku o egzamin... W rezultacie wniosek o dopuszczenie do egz. mogłem złożyć dopiero w sierpniu, a termin egzaminu dostałem "już" na październik 2009 !!! Czyli po prawie roku!!! A później było już tylko gorzej... Dopiero dziś, tj. 2.08.2010 (!!!) dostałem certyfikat!!! Do cholery, DWA LATA czekałem aby móc zarabiać !!! Ciekawe, czy wygrałbym w Strasburgu... :) :) :) ?!?!?!

    Odpowiedz