statystyki

Jest bałagan z rozliczaniem podatku od transakcji kryptowalutowych

autor: Agnieszka Pokojska07.06.2018, 08:04; Aktualizacja: 07.06.2018, 15:12
Problem z rozliczeniem podatku wynika też z niejednolitego podejścia fiskusa

Problem z rozliczeniem podatku wynika też z niejednolitego podejścia fiskusaźródło: ShutterStock

Przychód powstaje już w momencie zamiany bitcoinów na inną wirtualną walutę – uznał wczoraj Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.

To już drugi niekorzystny wyrok dla obracających kryptowalutą. Wcześniej tak samo wypowiedział się WSA w Gliwicach (wyrok z 11 kwietnia 2018 r., sygn. akt I SA/Gl 248/18). Jedyne jak dotąd korzystne orzeczenie wydał WSA w Olsztynie (wyrok z 9 maja 2018 r. sygn. akt I SA/Ol 201/18, nieprawomocny). Sąd uznał wówczas, że przychód powstaje tylko, gdy bitcoiny są zamieniane na walutę tradycyjną (np. złote) albo gdy kupuje się za nie towary lub usługi. Dopiero wówczas trzeba zapłacić podatek dochodowy. Olsztyński WSA wziął pod uwagę to, że wirtualne giełdy nie dają technicznej możliwości ustalenia wartości zamienianych kryptowalut na moment transakcji. Tymczasem w ciągu jednej chwili mogą one zyskać lub stracić równowartość nawet kilku bądź kilkudziesięciu dolarów lub euro. Z opublikowanego ostatnio pisemnego uzasadnienia tego wyroku wynika też, że przy zamianie kryptowalut w ogóle nie powstaje przysporzenie majątkowe. WSA wyjaśnił, że zgodnie z definicją Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego kryptowaluta jest jedynie „cyfrową reprezentacją wartości”. Nie ma wartości majątkowej samoistnej. A zatem podmioty dokonujące zamiany kryptowalut nie uzyskują żadnego prawa materialnego lub ekspektatywy do określonego prawa.

Białostocki sąd dokładnie przeanalizował wyrok olsztyńskiego sądu i nie zgodził się z takim podejściem. Jako podstawowy argument za opodatkowaniem zamiany kryptowalut wskazał generalną zasadę powszechności opodatkowania. Dodatkowo sąd zwrócił uwagę na potencjalne nadużycia optymalizacyjne handlujących wirtualną walutą w przypadku wyłączenia transakcji zamiany spod opodatkowania PIT. WSA nie wyjaśnił jednak, w jaki sposób podatnicy mieliby unikać opodatkowania, skoro zamiana kryptowalut zasadniczo powinna być neutralna podatkowo – wobec tej samej wysokości przychodów i kosztów.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane