statystyki

Co było wyłączone z PCC, nie może podlegać daninie

autor: Patrycja Dudek30.05.2018, 17:00
Spółka uważała, że nie powinna płacić podatku

Spółka uważała, że nie powinna płacić podatkuźródło: ShutterStock

Spółka kapitałowa przekształcana w osobową nie musi płacić podatku od nieopodatkowanej wcześniej części wkładu – potwierdził NSA. Podobne wyroki zapadły w sądzie kasacyjnym także 19 stycznia 2018 r. (sygn. akt II FSK 3640/15), 17 października 2017 r. (sygn. akt II FSK 2463/15), 17 maja 2017 r. (sygn. akt II FSK 1006/15 oraz II FSK 1007/15). Stanowisko NSA w sprawie, która od lat budziła spory, jest już przesądzone.

Chodzi o PCC przy przekształceniu spółki kapitałowej w osobową. Fiskus chciałby go pobierać, bo przy zakładaniu np. spółki z o.o. opodatkowane jest tylko to, co trafia do jej kapitału zakładowegoy. Natomiast w spółkach osobowych podatek jest od całego majątku. Dlatego organy podatkowe uważają, że przy przekształceniu spółki kapitałowej w osobową do budżetu powinna trafić danina od nieopodatkowanej wcześniej części kapitału.

Tak też było w sprawie, która trafiła do NSA. Spór dotyczył wyłączonej wcześniej z PCC wymiany udziałów między spółką przekształcaną (z o.o.) a inną spółką kapitałową. Wolny od podatku kapitał miał zostać teraz przeniesiony do spółki osobowej, powstałej z przekształcenia spółki z o.o.


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Kpiarz (2018-05-31 09:16) Zgłoś naruszenie 00

    Szanowna Pani Redaktor. Pewnego dnia, gdy to obecne szaleńtwo się skończy ktoś z pewnością wypomni Pani to daninowe lizusostwo. Zdrówka życzę.....

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane