TSUE: Nie można wybrać zwolnienia z mocą wsteczną

autor: Mariusz Szulc28.05.2018, 07:25; Aktualizacja: 28.05.2018, 07:35
Chodziło o Węgra, który od 2007 do 2014 r. prawie 800 razy sprzedał artykuły elektroniczne na dwóch internetowych portalach. Nie zarejestrował się jednak jako podatnik VAT i nie płacił podatku.

Chodziło o Węgra, który od 2007 do 2014 r. prawie 800 razy sprzedał artykuły elektroniczne na dwóch internetowych portalach. Nie zarejestrował się jednak jako podatnik VAT i nie płacił podatku.źródło: ShutterStock

Fiskus musi mieć szansę skontrolować zgłoszenie rejestracyjne do celów VAT, w którym przedsiębiorca wybiera zwolnienie dla najmniejszych firm. Jeśli zaakceptuje zgłoszenie, to preferencja zadziała jedynie na przyszłość.

Takie wnioski płyną z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE. Zapadł on wprawdzie w sprawie węgierskiej, ale wnioski sędziów są istotne także dla polskich przedsiębiorców.

Chodziło o Węgra, który od 2007 do 2014 r. prawie 800 razy sprzedał artykuły elektroniczne na dwóch internetowych portalach. Nie zarejestrował się jednak jako podatnik VAT i nie płacił podatku. Wykryli to urzędnicy fiskusa podczas kontroli. Przy okazji ustalili, że mężczyzna od początku 2012 r. do stycznia 2014 r. prowadził działalność gospodarczą „w zakresie sprzedaży”. Nakazali mu więc dopłacić podatek za ten okres. Nie wzięli pod uwagę tego, że obroty mężczyzny były na tyle nieznaczne, iż w zasadzie mógłby on korzystać ze zwolnienia podmiotowego i nie płacić VAT.

Mężczyzna zarejestrował się dla celów tego podatku dopiero 22 stycznia 2014 r. Wtedy też zadeklarował zamiar korzystania ze zwolnienia dla najmniejszych firm. Jednocześnie odwołał się od decyzji fiskusa, twierdząc, że urzędnicy, gdy ustalili wielkość jego obrotów, powinni byli go spytać, czy chce korzystać ze zwolnienia podmiotowego. Nie może być tak, że z preferencji można skorzystać dopiero przy formalnej rejestracji i że wybór ten będzie wywierać skutki jedynie na przyszłość – twierdził mężczyzna.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane