statystyki

Nowa strefa zachęci do inwestowania małe firmy. Ale uwaga na optymalizacje

autor: Łukasz Zalewski28.05.2018, 08:11; Aktualizacja: 28.05.2018, 08:50
Kryteria jakościowe zdefiniowane są w dwóch wariantach – dla przedsięwzięć z zakresu usług dla biznesu oraz dla projektów stricte przemysłowych. Niezależnie od charakteru inwestycji, pozytywna ocena będzie wiązała się z wyborem średnich miast na lokalizacje przedsięwzięcia oraz z włączeniem lokalnych firm z sektora MŚP w łańcuchy kontrahentów.

Kryteria jakościowe zdefiniowane są w dwóch wariantach – dla przedsięwzięć z zakresu usług dla biznesu oraz dla projektów stricte przemysłowych. Niezależnie od charakteru inwestycji, pozytywna ocena będzie wiązała się z wyborem średnich miast na lokalizacje przedsięwzięcia oraz z włączeniem lokalnych firm z sektora MŚP w łańcuchy kontrahentów.źródło: ShutterStock

Wprowadzenie jednej strefy ekonomicznej na terenie całego kraju nie oznacza, że inwestorzy wszędzie będą mogli skorzystać z takich samych preferencji. Nowy system zakłada bowiem premiowanie regionów o wysokim bezrobociu.

Ustawa z 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji w momencie zamykania tego numeru KiP czekała już tylko na podpis prezydenta. Ma ona zacząć obowiązywać po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Nowe regulacje przewidują, że zwolnienie z CIT będzie można uzyskać, inwestując na terenie całego kraju, a nie, tak jak obecnie – tylko na terenie 14 specjalnych stref ekonomicznych. To główne założenie ustawy. Szczegółowe rozwiązania znajdują się jednak w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom. Przy czym należy zaznaczyć, że wprowadzenie nowej ustawy nie oznacza likwidacji funkcjonujących obecnie 14 stref, bo te będą działać do końca 2026 r.

Ważna lokalizacja

Jak tłumaczy Piotr Gadzinowski, starszy menedżer w Crido Taxand, przedsiębiorcy planujący po zmianach inwestycję powinni przede wszystkim dokładnie przeanalizować jej lokalizację. To ona bowiem będzie decydować o kluczowych czynnikach w nowym systemie wsparcia, tj.:

zwolnieniu podatkowym – jaki procent kosztów inwestycji obejmie,

okresie otrzymanym na wykorzystanie zwolnienia,

wysokości zadeklarowanych minimalnych nakładów i

kryteriach oceny jakości inwestycji, które trzeba będzie spełnić, aby w ogóle uzyskać zwolnienie.

Agnieszka Skręt-Bednarz, menedżer w dziale doradztwa podatkowego EY, dodaje, że w ramach Polskiej Strefy Inwestycji (nazywanej też jedną strefą) zwolnienie podatkowe z CIT będzie uzależnione przede wszystkim od poziomu bezrobocia w powiecie, w którym ma zostać zrealizowana inwestycja. Im większe bezrobocie, tym niższy próg wejścia dla inwestycji, które mogą uzyskać wsparcie. – W regionach, gdzie bezrobocie jest bardzo niskie, poziom wymaganych kosztów inwestycji dla dużych firm może być bardzo wysoki (nawet do 100 mln zł). Należy też pamiętać, że dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw przewidziano bardzo istotne redukcje tych poziomów, tj.: 80 proc. dla średnich firm, 95 proc. dla małych i aż 98 proc. dla mikroprzedsiębiorstw – wyjaśnia ekspertka. W związku z tym – dodaje Agnieszka Skręt-Bednarz – firma planująca inwestycję powinna sprawdzić próg minimalnych kosztów inwestycji w rozważanej lokalizacji oraz zweryfikować, czy jej inwestycja może go spełnić.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane