statystyki

Sprzedaż ogródka działkowego z PIT

autor: Agnieszka Pokojska14.03.2017, 19:00
Z pytaniem wystąpił mężczyzna, który przejął po zmarłym ojcu prawo do korzystania z ogródka działkowego.

Z pytaniem wystąpił mężczyzna, który przejął po zmarłym ojcu prawo do korzystania z ogródka działkowego.źródło: ShutterStock

Przychód ze sprzedaży drzew, krzewów i budynków znajdujących się na terenie rodzinnych ogrodów działkowych trzeba wykazać w rocznym zeznaniu i rozliczyć według skali podatkowej – potwierdził dyrektor łódzkiej izby.

Z pytaniem wystąpił mężczyzna, który przejął po zmarłym ojcu prawo do korzystania z ogródka działkowego. Po ośmiu latach postanowił się działki pozbyć. Chciał się upewnić, że nie zapłaci z tego tytułu PIT. Uważał bowiem, że będzie to sprzedaż nasadzeń (drzew i krzewów) oraz altanki (odrębnej od gruntu, bo wybudowanej na cokole). Skoro od zasadzenia przez niego drzew i krzewów minęło pół roku, a od wybudowania altanki 5 lat, to przychód z ich sprzedaży nie będzie opodatkowany. Podstawą prawną miał być przywołany przez podatnika art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a i d ustawy o PIT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi był jednak innego zdania. Wyjaśnił, że osoba, która gospodaruje na działce, nie jest jej właścicielem, a posiada tylko prawo do jej użytkowania.

Natomiast altana i krzewy nie są rzeczami odrębnymi od gruntu, bo nie da się ich przenieść bez uszkodzenia. Z art. 48 kodeksu cywilnego wynika bowiem zasada, że budynki i inne urządzenia trwale związane z gruntem stanowią jego części składowe i nie mogą być odrębnym przedmiotem własności (superficies solo cedit).

To oznacza – zdaniem organu – że podatnik sprzeda jedynie prawo własności do nasadzeń, obiektów i urządzeń na terenie rodzinnych ogrodów działkowych. Osiągnie więc przychód z praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT. Powinien go zatem wykazać w zeznaniu podatkowym wraz z innymi przychodami i rozliczyć według skali podatkowej (18 i 32 proc.) – wskazał dyrektor IS.


Pozostało jeszcze 41% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane