statystyki

Sprzedaż ogródka działkowego z PIT

autor: Agnieszka Pokojska14.03.2017, 19:00
Z pytaniem wystąpił mężczyzna, który przejął po zmarłym ojcu prawo do korzystania z ogródka działkowego.

Z pytaniem wystąpił mężczyzna, który przejął po zmarłym ojcu prawo do korzystania z ogródka działkowego.źródło: ShutterStock

Przychód ze sprzedaży drzew, krzewów i budynków znajdujących się na terenie rodzinnych ogrodów działkowych trzeba wykazać w rocznym zeznaniu i rozliczyć według skali podatkowej – potwierdził dyrektor łódzkiej izby.

Z pytaniem wystąpił mężczyzna, który przejął po zmarłym ojcu prawo do korzystania z ogródka działkowego. Po ośmiu latach postanowił się działki pozbyć. Chciał się upewnić, że nie zapłaci z tego tytułu PIT. Uważał bowiem, że będzie to sprzedaż nasadzeń (drzew i krzewów) oraz altanki (odrębnej od gruntu, bo wybudowanej na cokole). Skoro od zasadzenia przez niego drzew i krzewów minęło pół roku, a od wybudowania altanki 5 lat, to przychód z ich sprzedaży nie będzie opodatkowany. Podstawą prawną miał być przywołany przez podatnika art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a i d ustawy o PIT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi był jednak innego zdania. Wyjaśnił, że osoba, która gospodaruje na działce, nie jest jej właścicielem, a posiada tylko prawo do jej użytkowania.

Natomiast altana i krzewy nie są rzeczami odrębnymi od gruntu, bo nie da się ich przenieść bez uszkodzenia. Z art. 48 kodeksu cywilnego wynika bowiem zasada, że budynki i inne urządzenia trwale związane z gruntem stanowią jego części składowe i nie mogą być odrębnym przedmiotem własności (superficies solo cedit).

To oznacza – zdaniem organu – że podatnik sprzeda jedynie prawo własności do nasadzeń, obiektów i urządzeń na terenie rodzinnych ogrodów działkowych. Osiągnie więc przychód z praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT. Powinien go zatem wykazać w zeznaniu podatkowym wraz z innymi przychodami i rozliczyć według skali podatkowej (18 i 32 proc.) – wskazał dyrektor IS.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane