statystyki

Rozliczenie z fiskusem za granicą: Potwierdzenie nie może być skanem

autor: Mariusz Szulc15.05.2018, 17:00
Dyrektor KIS dodał, że certyfikat może być przesłany elektronicznie (jeśli prawo danego państwa przewiduje wystawianie zarówno papierowych, jak i cyfrowych certyfikatów), ale musi to być oryginał, a nie kopia (skan).

Dyrektor KIS dodał, że certyfikat może być przesłany elektronicznie (jeśli prawo danego państwa przewiduje wystawianie zarówno papierowych, jak i cyfrowych certyfikatów), ale musi to być oryginał, a nie kopia (skan).źródło: ShutterStock

Potwierdzenie, że podatnik rozlicza się z fiskusem za granicą, może być elektroniczne bądź papierowe, ale zawsze musi być oryginalne – wynika z interpretacji dyrektora KIS.

Chodzi o certyfikat rezydencji, czyli dokument mający znaczenie przede wszystkim dla polskich przedsiębiorców handlujących z zagranicznymi kontrahentami. Jeśli przedsiębiorca wypłaca im wynagrodzenie z tytułu np. usług doradczych, księgowych, za użytkowanie praw autorskich, to zasadniczo powinien potrącić w Polsce 20 proc. PIT lub CIT. Wyjątkowo tylko od niektórych usług (np. lotniczych) podatek u źródła wynosi 10 proc.

Inaczej będzie, gdy kontrahent udokumentuje, że rozlicza się z podatku w swoim kraju (np. w Hiszpanii). W tym celu potrzebny jest certyfikat rezydencji. Jeśli zostanie on przesłany polskiemu zamawiającemu, w grę wejdą postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, która łączy Polskę z danym państwem. To pozwala zmniejszyć polski podatek nawet do 5 proc., a w niektórych sytuacjach w ogóle go uniknąć.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane