statystyki

Jeszcze wyższe kary za fałszowanie faktur

autor: Magdalena Majkowska, Agnieszka Pokojska08.05.2018, 07:53; Aktualizacja: 08.05.2018, 07:57
Wymiar kary jest uzależniony od wartości pustych faktur.

Wymiar kary jest uzależniony od wartości pustych faktur.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zaostrzenia i takich wysokich już kar dla wystawców pustych faktur oraz osób posługujących się takimi dokumentami. W przypadku fałszerstw na wielką skalę, a więc powyżej 10 mln zł, prawo ma pozwalać na orzekanie kar w przedziale od 5 do 25 lat więzienia. Dziś grożą za to kary od 5 do 15 lat oraz 25 lat pozbawienia wolności.

Propozycja zmian wpisuje się w projekt szerszej nowelizacji kodeksu karnego. To zapewni większą elastyczność sądom, które do tej pory z jednej strony nie decydują się na karę 25 lat pobawienia wolności (byłaby za surowa), a z drugiej strony mają świadomość tego, że 15 lat byłoby czasem karą zbyt łagodną.

Nowelizacja jest częścią pakietu zmian zapowiedzianego pod koniec kwietnia br. przez Ministerstwo Sprawiedliwości jako program reform „Sprawiedliwość i bezpieczeństwo”.

Nowa kategoria przestępstw związanych z fakturami pojawiła się w kodeksie karnym od marca 2017 r. Karze podlega wystawianie fikcyjnych faktur VAT, a także podrabianie i przerabianie faktur w celu użycia jako autentycznych.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane