statystyki

Unikanie podwójnego opodatkowania: Jest nowy sposób na szybszą ratyfikację

autor: Mariusz Szulc23.04.2018, 07:45; Aktualizacja: 23.04.2018, 08:25
euro, pieniądze, monety

Bezprecedensowy ruch Finów to skutek ich zniecierpliwienia postawą Portugalczyków. Oba państwa przez kilka lat negocjowały nową umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.źródło: ShutterStock

Finlandia zagroziła wypowiedzeniem umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Portugalią. W ten sposób chce przyśpieszyć ratyfikację przez Lizbonę nowej konwencji.

Polska jest w podobnej sytuacji w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi, ale z pewnością nie pójdzie w ślady Finlandii. Potwierdziło to nam biuro prasowe Ministerstwa Finansów.

Bezprecedensowy ruch Finów to skutek ich zniecierpliwienia postawą Portugalczyków. Oba państwa przez kilka lat negocjowały nową umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Miała ona pozwolić Finlandii na opodatkowanie emerytów, którzy skuszeni portugalskim słońcem i ulgami podatkowymi przeprowadzali się na Półwysep Iberyjski. Było to o tyle istotne, że wypłacane im świadczenia (z prywatnego zabezpieczenia emerytalnego) są dość wysokie, a podpisana jeszcze w 1970 r. konwencja między oboma krajami nie pozwala Finlandii na pobieranie choćby euro podatku od „fiskalnych turystów” (tak nazywa ich fińska prasa).


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane