statystyki

Zagraniczny dochód nierezydenta bez wpływu na ulgę prorodzinną

autor: Magdalena Majkowska09.04.2018, 18:00
Istotne jest to, że aby korzystać z ulgi, trzeba mieć dochody opodatkowane według skali.

Istotne jest to, że aby korzystać z ulgi, trzeba mieć dochody opodatkowane według skali.źródło: ShutterStock

Sposób obliczania limitu dochodów przy odliczeniu na jedno dziecko jest korzystny dla nierezydentów i firm na ryczałcie.

Ulga prorodzinna na jedno dziecko ograniczona jest kryterium dochodowym. Dla małżonków i samotnych rodziców został on ustalony w kwocie 112 tys. zł (w przypadku małżonków to wspólna granica), a dla rodziców (opiekunów) żyjących bez ślubu 56 tys. zł. Do limitu wlicza się dochody opodatkowane według skali podatkowej (np. z pracy, ze zlecenia), dochody z kapitałów pieniężnych (np. ze zbycia papierów wartościowych) oraz dochody opodatkowane liniowo.

W praktyce konstrukcja limitu ma duże znaczenie dla osób, które oprócz dochodów opodatkowanych według skali (co jest konieczne do odliczenia ulgi), prowadzą też firmy, z których rozliczają się w formie liniowego 19–proc. PIT. W takim wypadku dochody z firmy są wliczane do limitu. Inaczej jest jednak, gdy taka dodatkowa działalność jest objęta ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Wówczas rentowność firmy nie ma wpływu na ulgę.

W uprzywilejowanej sytuacji są także korzystający z ulgi nierezydenci. W limicie nie mieszczą się bowiem ich zarobki zagraniczne (jeśli takie uzyskują).


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane