statystyki

Usługi księgowe i know-how nie są wyłączone z kosztów

autor: Łukasz Zalewski26.03.2018, 07:29; Aktualizacja: 26.03.2018, 09:32
podatek, podatki, księgowość, rachunki, dokument, finanse

Nadwyżka jest limitowana do wysokości 5 proc. podatkowej EBITDA.źródło: ShutterStock

Amortyzowanie licencji na korzystanie ze wzorów przemysłowych jest od 2018 r. limitowane. Nie ma natomiast ograniczeń przy odliczaniu opłat za udostępnianie wiedzy i dzielenie się doświadczeniem – wynika z najnowszych interpretacji dyrektora KIS.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił, jak rozumieć obowiązujący od 1 stycznia 2018 r. art. 15e ust. 1 ustawy o CIT. Limituje on możliwość zaliczania usług niematerialnych do koszów podatkowych. Chodzi o:

  • usługi doradcze, badania rynku, usługi reklamowe, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancje i poręczenia oraz świadczenia o podobnym charakterze;
  • wszelkiego rodzaju opłaty i należności za korzystanie lub prawo do korzystania z praw lub wartości, o których mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4–7;
  • przeniesienie ryzyka niewypłacalności dłużnika z tytułu pożyczek, innych niż udzielonych przez banki i SKOK, w tym w ramach zobowiązań wynikających z pochodnych instrumentów finansowych oraz świadczeń o podobnym charakterze.

Wydatki te można zaliczać do kosztów uzyskania przychodów tylko do kwoty 3 mln zł rocznie. Nadwyżka jest limitowana do wysokości 5 proc. podatkowej EBITDA. Ograniczenia te dotyczą kosztów ponoszonych bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotów powiązanych (niepowiązanych – nie).

Przepisy są nowe i w związku z tym budzą wiele wątpliwości. W jednej z interpretacji dyrektor KIS odniósł się do pytania o doradztwo w zakresie IT, usługi wsparcia informatycznego oraz bonusy dla powiązanych spółek (pisaliśmy o tym w artykule „Usługi IT i bonusy nie są wyłączone z kosztów” – DGP nr 52/2018).


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane