statystyki

Usługi księgowe i know-how nie są wyłączone z kosztów

autor: Łukasz Zalewski26.03.2018, 07:29; Aktualizacja: 26.03.2018, 09:32
podatek, podatki, księgowość, rachunki, dokument, finanse

Nadwyżka jest limitowana do wysokości 5 proc. podatkowej EBITDA.źródło: ShutterStock

Amortyzowanie licencji na korzystanie ze wzorów przemysłowych jest od 2018 r. limitowane. Nie ma natomiast ograniczeń przy odliczaniu opłat za udostępnianie wiedzy i dzielenie się doświadczeniem – wynika z najnowszych interpretacji dyrektora KIS.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił, jak rozumieć obowiązujący od 1 stycznia 2018 r. art. 15e ust. 1 ustawy o CIT. Limituje on możliwość zaliczania usług niematerialnych do koszów podatkowych. Chodzi o:

  • usługi doradcze, badania rynku, usługi reklamowe, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancje i poręczenia oraz świadczenia o podobnym charakterze;
  • wszelkiego rodzaju opłaty i należności za korzystanie lub prawo do korzystania z praw lub wartości, o których mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4–7;
  • przeniesienie ryzyka niewypłacalności dłużnika z tytułu pożyczek, innych niż udzielonych przez banki i SKOK, w tym w ramach zobowiązań wynikających z pochodnych instrumentów finansowych oraz świadczeń o podobnym charakterze.

Wydatki te można zaliczać do kosztów uzyskania przychodów tylko do kwoty 3 mln zł rocznie. Nadwyżka jest limitowana do wysokości 5 proc. podatkowej EBITDA. Ograniczenia te dotyczą kosztów ponoszonych bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotów powiązanych (niepowiązanych – nie).

Przepisy są nowe i w związku z tym budzą wiele wątpliwości. W jednej z interpretacji dyrektor KIS odniósł się do pytania o doradztwo w zakresie IT, usługi wsparcia informatycznego oraz bonusy dla powiązanych spółek (pisaliśmy o tym w artykule „Usługi IT i bonusy nie są wyłączone z kosztów” – DGP nr 52/2018).


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane