statystyki

Poradnia podatkowa z 26 marca

autor: Marcin Łukasiewicz26.03.2018, 10:02; Aktualizacja: 26.03.2018, 10:24
vat

W przypadku czynności wykonywanych przez przedsiębiorcę wyróżnić można takie elementy składowe, jak: sprzedaż wyrobów (pizza) oraz opakowanie i transport tego wyrobu.źródło: ShutterStock

Na paragonie należy umieścić nazwę towaru wraz z podstawą opodatkowania tej dostawy zawierającą w sobie wszystkie elementy, tj. również koszty opakowania i transportu. Dopiero jako element dodatkowy, w części informacyjnej paragonu, może się znaleźć informacja, jakie elementy kalkulacyjne składają się na cenę dostawy.

● Jak ująć dostawę pizzy na wynos na paragonie

● Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) wytwarza pizzę na miejscu w lokalu i podaje klientowi do stolika. Zajmuje się również sprzedażą pizzy z dostawą. Czy prawidłowo na paragonie fiskalnym osobno, obok ceny za pizzę, podaje koszty transportu i opakowania sprzedawanej pizzy?

Stosownie do art. 29a ust. 6 pkt 2 ustawy o VAT podstawa opodatkowania obejmuje koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy. Zatem wskazane koszty dodatkowe, nawet jeśli są odrębnie pobierane (odrębnie rozliczane) między stronami czynności podstawowej (dostawy towarów czy też świadczenia usług), wchodzą do podstawy opodatkowania dla czynności podstawowej (i powinny być łącznie z nią opodatkowane).

W przypadku czynności wykonywanych przez przedsiębiorcę wyróżnić można takie elementy składowe, jak: sprzedaż wyrobów (pizza) oraz opakowanie i transport tego wyrobu. Przedsiębiorca, dokonując dostawy pizzy wraz z usługą dodatkową w postaci opakowania i transportu tego wyrobu, realizuje zamówienie klienta, które już na poziomie jego składania (wyboru opcji przez nabywcę) zawiera polecenie klienta, że przedsiębiorca ma dostarczyć pizzę na wskazany przez niego adres.

Nie można zatem uznać, że opakowanie i transport pizzy stanowią cel sam w sobie i powinny być traktowane jako odrębne, niezależne świadczenia. Realizacja dostawy pizzy odbywa się łącznie z opakowaniem i usługą transportu, a celem klienta jest nabycie pizzy. Zatem dostawę pizzy wraz z opakowaniem i transportem należy uznać za jedną czynność, tj. dostawę pizzy. Opakowanie i usługa transportu pizzy realizowane w związku z jej sprzedażą (stanowiące element transakcji dostawy pizzy) zwiększają kwotę należną od nabywcy z tytułu dostawy tego wyrobu i powinny być opodatkowane na zasadach właściwych dla dostawy pizzy, tj. według stawki właściwej dla tego wyrobu.

Paragon fiskalny zawiera m.in. nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację. Może zawierać w miejscu określonym dla nazwy również opis towaru lub usługi stanowiący rozwinięcie tej nazwy (zob. par. 8 ust. 1 pkt 6 i ust. 2 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących). Jest dokumentem potwierdzającym rzeczywiste transakcje gospodarcze dokonywane przez podatnika. Niezwykle istotne jest prawidłowe oznaczenie wszystkich elementów paragonu. Zatem umieszczenie na paragonie w osobnych pozycjach kilku elementów jednego świadczenia może sugerować, że przedmiotem sprzedaży było kilka odrębnych świadczeń, a nie jedno świadczenie kompleksowe.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane