statystyki

Nowe źródło przychodów w CIT utrudnia pracę księgowych

autor: Łukasz Zalewski26.03.2018, 10:02; Aktualizacja: 26.03.2018, 10:39
Znowelizowana ustawa CIT stanowi, że do źródła zyski kapitałowe należy zaliczyć przychody z praw majątkowych, takich jak m.in. autorskie prawa majątkowe, licencje i patenty, z wyłączeniem przychodów z licencji bezpośrednio związanych z uzyskaniem przychodów niezaliczanych do zysków kapitałowych.

Znowelizowana ustawa CIT stanowi, że do źródła zyski kapitałowe należy zaliczyć przychody z praw majątkowych, takich jak m.in. autorskie prawa majątkowe, licencje i patenty, z wyłączeniem przychodów z licencji bezpośrednio związanych z uzyskaniem przychodów niezaliczanych do zysków kapitałowych.źródło: ShutterStock

Spółki rozliczające się z podatku dochodowego od osób prawnych muszą od 1 stycznia tego roku inaczej traktować zyski kapitałowe. Wiele kwestii z tym związanych jest wciąż niejasnych, a eksperci są zgodni, że rozstrzygną je dopiero sądy.

Od początku roku ustawodawca wprowadził do ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2343 ze zm.; dalej: ustawa o CIT) dwa źródła przychodów: zyski kapitałowe oraz pozostałe (z działalności gospodarczej – choć formalnie nie zostały tak nazwane w ustawie). Wcześniej takiego podziału nie było, a więc wszystkie przychody w CIT zaliczane były do jednego źródła. Podział na różne źródła funkcjonował natomiast w PIT i w tym zakresie nic się nie zmieniło. Nowelizacja CIT skomplikowała jednak życie spółkom, a wiele kwestii wciąż budzi wątpliwości.

Co się zmieniło

Przypomnijmy, że przychody zaliczane do zysków kapitałowych ustawodawca wskazał w art. 7b ustawy o CIT. W praktyce chodzi m.in. o przychody z dywidend, umorzenia udziałów czy zbycia wierzytelności, wartość niepodzielonych zysków w przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową. – Ponadto katalog przychodów z zysków kapitałowych obejmuje przychody ze zbycia wierzytelności uprzednio nabytych przez podatnika oraz wierzytelności wynikających z przychodów zaliczanych do zysków kapitałowych, jak również przychody z praw majątkowych z papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych – tłumaczy Piotr Augustyniak, partner w PATH Augustyniak, Hatylak i Wspólnicy.

Jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów, konsekwencją wprowadzenia dwóch źródeł przychodów w CIT jest oddzielne obliczanie wysokości dochodów z tych dwóch źródeł i brak możliwości kompensowania strat z kapitałów pieniężnych z dochodami z innej działalności gospodarczej. Wyjątek ma dotyczyć jedynie banków i innych instytucji finansowych (ich przychody są zaliczane do jednego źródła).

– W przypadku uzyskania dochodu tylko z jednego ze źródeł, a straty z drugiego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będzie uzyskany z jednego źródła dochód, bez pomniejszania go o stratę poniesioną w drugim źródle przychodów – mówi Piotr Augustyniak. A więc np. dochodu uzyskanego z dywidendy nie można pomniejszyć o stratę poniesioną w ramach działalności operacyjnej. Innymi słowy, straty trzeba rozliczać w ramach tego samego źródła. Straty z kapitałów będzie można skompensować z dochodami z kapitałów. – O wysokość straty poniesionej w roku podatkowym w danym źródle przychodów podatnik będzie mógł obniżyć swój dochód osiągnięty z tego źródła przychodów w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość takiego obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie będzie mogła przekroczyć 50 proc. kwoty tej straty – wskazuje Piotr Augustyniak.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane