statystyki

Nowe źródło przychodów w CIT utrudnia pracę księgowych

autor: Łukasz Zalewski26.03.2018, 10:02; Aktualizacja: 26.03.2018, 10:39
Znowelizowana ustawa CIT stanowi, że do źródła zyski kapitałowe należy zaliczyć przychody z praw majątkowych, takich jak m.in. autorskie prawa majątkowe, licencje i patenty, z wyłączeniem przychodów z licencji bezpośrednio związanych z uzyskaniem przychodów niezaliczanych do zysków kapitałowych.

Znowelizowana ustawa CIT stanowi, że do źródła zyski kapitałowe należy zaliczyć przychody z praw majątkowych, takich jak m.in. autorskie prawa majątkowe, licencje i patenty, z wyłączeniem przychodów z licencji bezpośrednio związanych z uzyskaniem przychodów niezaliczanych do zysków kapitałowych.źródło: ShutterStock

Spółki rozliczające się z podatku dochodowego od osób prawnych muszą od 1 stycznia tego roku inaczej traktować zyski kapitałowe. Wiele kwestii z tym związanych jest wciąż niejasnych, a eksperci są zgodni, że rozstrzygną je dopiero sądy.

Od początku roku ustawodawca wprowadził do ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2343 ze zm.; dalej: ustawa o CIT) dwa źródła przychodów: zyski kapitałowe oraz pozostałe (z działalności gospodarczej – choć formalnie nie zostały tak nazwane w ustawie). Wcześniej takiego podziału nie było, a więc wszystkie przychody w CIT zaliczane były do jednego źródła. Podział na różne źródła funkcjonował natomiast w PIT i w tym zakresie nic się nie zmieniło. Nowelizacja CIT skomplikowała jednak życie spółkom, a wiele kwestii wciąż budzi wątpliwości.

Co się zmieniło

Przypomnijmy, że przychody zaliczane do zysków kapitałowych ustawodawca wskazał w art. 7b ustawy o CIT. W praktyce chodzi m.in. o przychody z dywidend, umorzenia udziałów czy zbycia wierzytelności, wartość niepodzielonych zysków w przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową. – Ponadto katalog przychodów z zysków kapitałowych obejmuje przychody ze zbycia wierzytelności uprzednio nabytych przez podatnika oraz wierzytelności wynikających z przychodów zaliczanych do zysków kapitałowych, jak również przychody z praw majątkowych z papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych – tłumaczy Piotr Augustyniak, partner w PATH Augustyniak, Hatylak i Wspólnicy.

Jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów, konsekwencją wprowadzenia dwóch źródeł przychodów w CIT jest oddzielne obliczanie wysokości dochodów z tych dwóch źródeł i brak możliwości kompensowania strat z kapitałów pieniężnych z dochodami z innej działalności gospodarczej. Wyjątek ma dotyczyć jedynie banków i innych instytucji finansowych (ich przychody są zaliczane do jednego źródła).

– W przypadku uzyskania dochodu tylko z jednego ze źródeł, a straty z drugiego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będzie uzyskany z jednego źródła dochód, bez pomniejszania go o stratę poniesioną w drugim źródle przychodów – mówi Piotr Augustyniak. A więc np. dochodu uzyskanego z dywidendy nie można pomniejszyć o stratę poniesioną w ramach działalności operacyjnej. Innymi słowy, straty trzeba rozliczać w ramach tego samego źródła. Straty z kapitałów będzie można skompensować z dochodami z kapitałów. – O wysokość straty poniesionej w roku podatkowym w danym źródle przychodów podatnik będzie mógł obniżyć swój dochód osiągnięty z tego źródła przychodów w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość takiego obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie będzie mogła przekroczyć 50 proc. kwoty tej straty – wskazuje Piotr Augustyniak.


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane