statystyki

Jest klauzula, nie będzie interpretacji

autor: Patrycja Dudek22.03.2018, 07:10; Aktualizacja: 22.03.2018, 09:20
NSA nie wypowiedział się natomiast, czy w tej sprawie odmowa była zasadna.

NSA nie wypowiedział się natomiast, czy w tej sprawie odmowa była zasadna.źródło: ShutterStock

Jeżeli fiskus uważa, że w grę wchodzą przepisy klauzulowe, to podatnik nie ma szans na otrzymanie interpretacji. Potwierdził to wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny.

Takie wyroki zapadały w NSA już wcześniej, tyle że w sprawie podatników, którzy otrzymali interpretacje przed wejściem w życie klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania (art. 119a ordynacji). Potem składali oni wnioski o kolejne interpretacje, które miały potwierdzić, czy poprzednie chronią również po 1 lipca 2016 r.

Wczorajsza sprawa była inna, bo podatnicy po raz pierwszy wystąpili o interpretacje już po wejściu w życie klauzuli. Szczegółowo opisali zdarzenie gospodarcze, jego motywy i czekali na wykładnię. Nie doczekali się jej jednak, bo fiskus stwierdził, że do sprawy, o którą pytają, może mieć zastosowanie klauzula. Zamiast interpretacji wydał więc postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania (w całym 2017 r. wydano 650 takich postanowień).


Pozostało jeszcze 48% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane