statystyki

Spieniężenie udziału w nieruchomości jest bez PIT

autor: Łukasz Zalewski21.03.2018, 07:29; Aktualizacja: 21.03.2018, 08:44
Otrzymanie udziału w darowiźnie jest objęte podatkiem od spadków i darowizn

Otrzymanie udziału w darowiźnie jest objęte podatkiem od spadków i darowiznźródło: ShutterStock

Spłata z tytułu zniesienia współwłasności nieruchomości nieprzekraczająca wartości udziału nie jest opodatkowana podatkiem dochodowym, bo podatnik nie ma z tego tytułu żadnego przysporzenia majątkowego – uznał WSA w Gliwicach.

Sprawa dotyczyła kobiety, która w 2014 r. dostała od matki w darowiźnie połowę udziału w nieruchomości. Drugą część miał brat kobiety, ale zaraz potem przekazał on swój udział żonie.

Na rozprawie przed sądem rejonowym obie panie zawarły ugodę. W rezultacie nieruchomość stała się w całości własnością żony brata, która w zamian miała spłacić siostrę męża w dwóch ratach.

Brat podatniczki wystąpił też o zapłatę zachowku. W kolejnym wyroku sąd rejonowy przyznał mu zachowek wraz z odsetkami, a komornik zajął z tego tytułu wierzytelność, którą była druga rata za zniesienie współwłasności. W efekcie bratowa miała spłacić siostrę męża na mniejszą kwotę.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane