statystyki

Badania kandydatów do pracy z VAT

autor: Patrycja Dudek08.02.2018, 17:00
lekarz, badanie, medycyna

Placówka tłumaczyła, że nie może doliczać VAT, bo w przypadku wielu badań cena jest ustalona odgórnie i nie wolno jej przekroczyć limitu cenowegoźródło: ShutterStock

 Medycyna pracy jest zwolniona z podatku, ale ocena predyspozycji i przydatności do określonego zawodu nie – wynika z wczorajszego wyroku NSA. Niewykluczone, że w wielu przypadkach placówki medyczne dopłacą podatek z własnej kieszeni.

Chodziło o ośrodek wykonujący dwa rodzaje badań. Pierwsze były związane z medycyną pracy i polegały na wykonaniu badań wstępnych, okresowych i kontrolnych.

Drugi rodzaj dotyczył osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, kandydatów na instruktorów nauki jazdy, na egzaminatorów, na kuratorów, osób ubiegających się o licencję detektywa. W ramach tej grupy byli także badani – ale nie w ramach medycyny pracy – kierowcy, instruktorzy jazdy, egzaminatorzy. Przechodzili badania, gdy np. utracili prawo jazdy albo wygasł termin jego ważności.

Placówka uważała, że wszystkie wykonywane przez nią badania są zwolnione z VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane