statystyki

Wykładowcy na uczelniach także z 50-proc. kosztami

autor: Agnieszka Pokojska05.02.2018, 07:27; Aktualizacja: 05.02.2018, 08:42
Projekt ma przywrócić prawo do podwyższonych kosztów autorom literatury użytkowej, poradników i podręczników, twórcom gier komputerowych, niektórym tłumaczom i przedstawicielom innych zawodów

Projekt ma przywrócić prawo do podwyższonych kosztów autorom literatury użytkowej, poradników i podręczników, twórcom gier komputerowych, niektórym tłumaczom i przedstawicielom innych zawodówźródło: ShutterStock

 Podwyższone koszty zastosują również osoby prowadzące na uczelniach wyłącznie działalność dydaktyczną. Ma to zostać wprost zapisane w ustawie.

Taką zmianę zawiera poprawiony projekt nowelizacji m.in. ustawy o PIT, który dziś ma rozpatrzyć Stały Komitet Rady Ministrów. Chodzi o nowelę wypełniającą lukę powstałą z początkiem 2018 r. wskutek wprowadzenia do ustawy o PIT listy zawodów objętych 50-proc. kosztami uzyskania przychodów (art. 22 ust. 9b ustawy o PIT).

Projekt ma przywrócić prawo do podwyższonych kosztów autorom literatury użytkowej, poradników i podręczników, twórcom gier komputerowych, niektórym tłumaczom i przedstawicielom innych zawodów. Nie pojawiły się w nim jednak poprawki dotyczące nauczycieli.

Z tego m.in. powodu w ubiegłym tygodniu Rada Ministrów nie przyjęła projektu, tylko zdecydowała, że trzeba go doprecyzować. Dziś zmiany ma ponownie rozpatrzyć Stały Komitet RM.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Programista-inżynier(2018-02-06 10:57) Zgłoś naruszenie 80

    Czy ktoś jest w stanie rozsądnie wytłumaczyć dlaczego z ulgi skorzystac mogą inżynierowie budowlani, ale już nie inżynierowie, konstruktorzy i projektanci zajmujący się tworzeniem np robotów? Któż jest artystą XXI wieku jeśli właśnie nie Ci, którzy zmieniają oblicze otaczającej nas rzeczywistosci? Dlaczego przepis nie odnosi się po prostu do Inżynierów? Kto mi też odpowie, czy jest jakakolwiek gra komputerowa, która nie jest programem komputerowym? Czy zmiana "literatury pięknej" na "literaturę" oznacza, że z ulgi skorzystać będa mogli blogerzy, lub osoby piszące podręczniki użytkownika, bądź specyfikacje? Który utwór wyrażony słowem będzie "literaturą", a który nie będzie? Czy jest ktoś, kto potrafi z pewnością stwierdzić, że planowane zmiany faktycznie wyklarują nierozsądny przepis. Polecam staystyki Ministerstwa Finansów - przez ostatnie lata udział osób korzystających z 50% KUP spadał. Spadek widoczny był nie tylko nominalnie ale i procentowo. UWAGA: spadał, a nie rósł. Tłumaczenie, że poprawka miała zapobiec nadużyciom jest więc mało przekonująca.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane