Osoby oferujące na aukcjach internetowych nowe, nieużywane telefony komórkowe czy tablety nie mogą się rozliczać w procedurze VAT – marża. Jeżeli będą tak robiły, to powstanie u nich zaległość podatkowa – alarmuje Ministerstwo Finansów w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej.

Mimo że resort już pół roku temu ostrzegał sprzedawców przed nieprawidłowymi praktykami, to nadal niewiele się zmieniło. Z monitoringu sieci przeprowadzonego przez fiskusa wynika, że nadal na popularnych platformach aukcyjnych przy sprzedaży nowej elektroniki powszechnie stosuje się procedurę VAT-marża.

W komunikacie MF przypomniano więc, kiedy możliwe jest jej stosowanie w zgodzie z przepisami: wyłącznie gdy telefon czy tablet był kupiony jako używany, a dodatkowo zakup ten nie był opodatkowany VAT przez dostawcę.

Ministerstwo tłumaczy, że zazwyczaj w procedurze VAT-marża sprzedawane są towary używane, skupowane od osób fizycznych, które nie są podatnikami. Wyjaśnia też, że nie jest możliwe zakupienie telefonów komórkowych, rozliczenie tego zakupu w schemacie odwróconego obciążenia i następnie sprzedaż w procedurze VAT-marża.

Ci, którzy stosują nieprawidłową praktykę, powinni spodziewać się od fiskusa e-maila (z adresu: jpk.analizy@ds.mofnet.gov.pl) lub SMS-a z powiadomieniem opatrzonym podpisem: „Ministerstwo Finansów Departament Poboru Podatków”. Takie pisma informacyjne nie będą zawierać żadnych wezwań do zapłaty podatku. W korespondencji nie będą też umieszczane żadne linki ani załączniki w formie plików.

– W przypadku otrzymania powiadomienia wszelkie pytania i wątpliwości, a także wyjaśnienia co do prawidłowości rozliczenia, należy kierować bezpośrednio do właściwych urzędów skarbowych, które zostały powiadomione o sprawie – informuje MF.