statystyki

Od 2018 r. za torebkę zapłacimy minimum 25 gr

autor: Agnieszka Pokojska27.12.2017, 10:29; Aktualizacja: 27.12.2017, 10:36
reklamówka, siatka, zakupy

Ministerstwo Finansów wyjaśniło w komunikacie, że „podstawą opodatkowania, co do zasady, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej.źródło: ShutterStock

Opłata recyklingowa jest wliczana do podstawy opodatkowania VAT ze stawką 23 proc. – poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie opublikowanym tuż przed świętami.

Tym samym potwierdziły się nasze informacje, o których pisaliśmy w artykule „MF wyda komunikat w sprawie VAT od foliówek” (DGP nr 247/2017). Informowaliśmy wtedy, że wykładnia MF zdecydowanie różni się od wyjaśnień udzielanych przez inny resort – Ministerstwo Środowiska – na etapie, gdy ustawa o opłacie recyklingowej była konsultowana.

Dlatego, gdy po raz pierwszy powiadomiliśmy o wykładni Ministerstwa Finansów („Fiskus zarobi ćwierć miliarda złotych na sprzedaży foliówek”, DGP nr 245/2017), wielu przedsiębiorców nie kryło zdumienia. Do tej pory bowiem polegali na zapewnieniach resortu środowiska, że od opłaty recyklingowej nie będzie VAT. Informacja o odmiennym stanowisku MF – na kilkanaście dni przed wejściem w życie nowej opłaty – okazała się zaskoczeniem nie tylko dla handlu, ale i dla producentów oprogramowania. Oznacza bowiem, że sklep za każdą foliówkę będzie musiał doliczyć nie tylko 20 groszy opłaty recyklingowej, ale i 5 groszy VAT.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane