statystyki

Zwrot dostanie tylko podatnik, płatnik lub inkasent

autor: Patrycja Dudek21.12.2017, 07:00; Aktualizacja: 21.12.2017, 08:29
podatki

WSA w Łodzi stwierdził, że skoro polska firma nie była podatnikiem, to nawet jeśli dokonała wpłaty (mimo braku obowiązku podatkowego), i tak nie jest uprawniona do złożenia wniosku o stwierdzenie i zwrot nad- płaty.źródło: ShutterStock

Kto zapłacił podatek nienależnie, bo za kogoś innego, może starać się o zwrot wyłącznie na drodze cywilnej, a nie na podstawie ordynacji podatkowej – orzekł NSA.

Chodziło o podatek od nieruchomości uregulowany przez łódzką spółkę komandytową. Była ona zarządcą nieruchomości położonych w Polsce, ale należących do spółki cypryjskiej. W związku z tym składała za nią deklaracje na podatek od nieruchomości i go regulowała.

Ostatecznie jednak stwierdziła, że wpłacała go nienależnie, bo to nie ona, a spółka cypryjska była podatnikiem z tego tytułu. Zwróciła się więc do prezydenta Łodzi o zwrot nadpłaty.

Prezydent Łodzi i samorządowe kolegium odwoławcze stwierdziły jednak, że zwrot się nie należy. Wyjaśniły, że zapłata podatku przez zarządcę nieruchomości w imieniu ich właściciela wywołuje skutek równoznaczny z zapłatą podatku przez samego podatnika (właściciela). Oba organy stwierdziły więc, że polski zarządca działał jako wyręczyciel i uregulował podatek należnie.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane