statystyki

Zwrot dostanie tylko podatnik, płatnik lub inkasent

autor: Patrycja Dudek21.12.2017, 07:00; Aktualizacja: 21.12.2017, 08:29
podatki

WSA w Łodzi stwierdził, że skoro polska firma nie była podatnikiem, to nawet jeśli dokonała wpłaty (mimo braku obowiązku podatkowego), i tak nie jest uprawniona do złożenia wniosku o stwierdzenie i zwrot nad- płaty.źródło: ShutterStock

Kto zapłacił podatek nienależnie, bo za kogoś innego, może starać się o zwrot wyłącznie na drodze cywilnej, a nie na podstawie ordynacji podatkowej – orzekł NSA.

Chodziło o podatek od nieruchomości uregulowany przez łódzką spółkę komandytową. Była ona zarządcą nieruchomości położonych w Polsce, ale należących do spółki cypryjskiej. W związku z tym składała za nią deklaracje na podatek od nieruchomości i go regulowała.

Ostatecznie jednak stwierdziła, że wpłacała go nienależnie, bo to nie ona, a spółka cypryjska była podatnikiem z tego tytułu. Zwróciła się więc do prezydenta Łodzi o zwrot nadpłaty.

Prezydent Łodzi i samorządowe kolegium odwoławcze stwierdziły jednak, że zwrot się nie należy. Wyjaśniły, że zapłata podatku przez zarządcę nieruchomości w imieniu ich właściciela wywołuje skutek równoznaczny z zapłatą podatku przez samego podatnika (właściciela). Oba organy stwierdziły więc, że polski zarządca działał jako wyręczyciel i uregulował podatek należnie.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane