statystyki

Resort finansów: Start-upy nie stracą na zmianach w CIT

autor: Łukasz Zalewski05.12.2017, 07:22; Aktualizacja: 05.12.2017, 08:03
startup

Ich wątpliwości budził art. 18d ust. 1, który na etapie prac w Sejmie został dodany do nowelizacji CIT. Zgodnie z nim podatnik, który uzyskuje przychody inne niż zyski kapitałowe, będzie miał prawo do ulgi B+R, ale tylko w wysokości nie większej niż dochód z tytułu tych innych przychodów (innych niż zyski kapitałowe).źródło: ShutterStock

Podmioty, które niedługo po uruchomieniu biznesu sprzedają technologie (know-how) wytworzone we własnym zakresie, będą mogły skorzystać z ulgi B+R. Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytania DGP.

Resort wyjaśnił, że nowy przepis (art. 18d ust. 1 ustawy o CIT) nie wyłącza możliwości korzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową przez start-upy w zakresie kosztów wytworzenia efektów prowadzonych przez siebie prac (np. praw autorskich, patentu). Na taki skutek dwóch zmian w ustawie o CIT wskazywali eksperci (pisaliśmy o tym w DGP nr 225/2017 – „Ulga B+R nie dla start-upów”).

Ich wątpliwości budził art. 18d ust. 1, który na etapie prac w Sejmie został dodany do nowelizacji CIT. Zgodnie z nim podatnik, który uzyskuje przychody inne niż zyski kapitałowe, będzie miał prawo do ulgi B+R, ale tylko w wysokości nie większej niż dochód z tytułu tych innych przychodów (innych niż zyski kapitałowe). Z kolei druga nowelizacja (ustaw o PIT, CIT i ryczałcie ewidencjonowanym) wprowadza od 1 stycznia 2018 r. nowe źródło przychodów w CIT – zyski kapitałowe. Będą do nich zaliczane m.in. przychody z autorskich lub pokrewnych praw majątkowych, własności przemysłowej, licencji i know-how.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane