statystyki

Sposób rozliczeń kadry zarządzającej określa interpretacja ogólna

autor: Katarzyna Trzpioła08.12.2017, 19:00
rachunek, podatki, księgowość, rozliczenie

rachunek, podatki, księgowość, rozliczenieźródło: ShutterStock

Jestem księgową i m.in. zajmuję się ustalaniem i księgowaniem wynagrodzeń menedżerów. Słyszałam o jakiejś interpretacji w tym zakresie. Jaka powinna być praktyka? Jakie operacje w księgach muszę przeprowadzić?

Wynagradzanie menedżerów od wielu lat wzbudza wiele wątpliwości. Problemy dotyczyły zakwalifikowania takich przychodów do odpowiedniego źródła w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co wpływało na obliczanie i zarachowywanie w księgach podatku i obciążeń ZUS. Ostatnio dużo kontrowersji wzbudzała kwestia opodatkowania VAT tych wynagrodzeń.

Wątpliwości te pomaga rozwiać interpretacja wydana 6 października 2017 r. w sprawie zasad opodatkowania VAT czynności (usług) wykonywanych przez członków zarządu spółek na podstawie umów zawartych w związku z regulacjami ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami, w odniesieniu do których przychody zostały zaliczone do źródła przychodów określonego w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (nr PT3.810L11.2017 – Dz.Urz. ministra rozwoju i finansów z 2017 r. poz. 203).

Przepisy prawa podatkowego nie definiują w ten sam sposób pojęcia działalności gospodarczej. Analizując kwestię opodatkowania podatkiem dochodowym, należy zastosować ustawę o PIT. Jednocześnie trzeba pamiętać, że czynności (usługi) wykonywane przez członków zarządu spółek (zarządzających) działających na podstawie umów cywilnoprawnych (umów o zarządzanie, kontraktów menedżerskich itp.) oraz zawartych w związku z regulacjami ustawy z 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami, są traktowane jako przychody zaliczone do źródła przychodów określonego w art. 13 pkt 7 ustawy o PIT.


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane