statystyki

Zagraniczne firmy zapłacą podatek. VAT nawet bez własnej kadry i zaplecza

autor: Patrycja Dudek29.11.2017, 16:00
Spółka zamierzała kupować w Polsce komponenty do budowy łodzi i dostarczać je polskiej firmie, która by je składała.

Spółka zamierzała kupować w Polsce komponenty do budowy łodzi i dostarczać je polskiej firmie, która by je składała.źródło: ShutterStock

Fińska spółka zapłaci podatek w naszym kraju, gdy sprzedawane przez nią łodzie będą tu produkowane, magazynowane i stąd będą wysyłane do odbiorców – orzekł NSA.

Spółka zamierzała kupować w Polsce komponenty do budowy łodzi i dostarczać je polskiej firmie, która by je składała. Gotowe łodzie miały być składowane na placu należącym do polskiego kontrahenta. Stąd miały trafiać do klientów na całym świecie. Wszelkie usługi pomocnicze, takie jak transport, tłumaczenia, mieli również świadczyć polscy podwykonawcy.

Taki sposób zorganizowania działalności sprawiłby, że fińska firma nie potrzebowałaby w Polsce własnego zaplecza technicznego, ani pracowników. Spodziewała się więc, że nie będzie tu też płaciła VAT. Zasada jest bowiem taka, że podatek płacą w Polsce firmy, które mają tu stałe miejsce prowadzenia działalności (art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT).

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził jednak, że mimo braku własnego zaplecza technicznego i kadrowego spółka będzie miała de facto stałe miejsce wykonywania działalności w naszym kraju. Powinna zatem rozliczać się z VAT z polskim fiskusem.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane