statystyki

Konstytucja biznesu: Dorabiający podatnicy ujawnią dochody

autor: Agnieszka Pokojska28.11.2017, 07:27; Aktualizacja: 28.11.2017, 07:34
podatki, pieniądze

Jakie skutki podatkowe przyniesie Konstytucja biznesu?źródło: ShutterStock

Wprawdzie przygotowana przez resort rozwoju Konstytucja biznesu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, ale nie wprowadza wielu nowych rozwiązań. To główny wniosek z raportu przygotowanego przez kancelarię Grant Thornton, który został zaprezentowany wczoraj.

Konstytucja biznesu to pakiet zmian prawnych dotyczący prowadzenia działalności gospodarczej, który ma wejść w życie 1 marca 2018 r. Grant Thornton wyłonił spośród nich 9 najważniejszych nowości i ocenił je w skali od 1 do 5.

Jedną z lepiej ocenianych zmian (z notą 4) jest pomysł wprowadzenia działalności nierejestrowanej. Istotą rozwiązania jest możliwość prowadzenia niewielkiego biznesu bez konieczności jego rejestracji, płacenia składek ZUS oraz zdrowotnej. Kwoty uzyskane z tego tytułu mają być zaliczane do przychodów z innych źródeł. Będą wiec opodatkowane według skali (tj. 18 proc. lub 32 proc. stawki PIT). Dotyczyłoby to jednak tylko przychodów, które miesięcznie nie przekraczałyby 50 proc. minimalnego wynagrodzenia (czyli około tysiąca złotych). – To rozwiązanie dla osób, które dorabiają np. udzielając korepetycji – wyjaśnił Grzegorz Szysz, doradca podatkowy Grant Thornton.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • XXL(2018-01-29 07:43) Zgłoś naruszenie 01

    To rozwiązanie to nie ukłon dla mało zarabiających a dla tych którym oni świadczą swe usługi. Od marca wiele sklepów i innych firm będzie dawało tylko 1000zł aby broń boże nie zatrudniać kogoś za kogo płacili by ZUS. Tak więc rozwiązanie to koń Trojański dla mało zarabiających. Szykuje się więc fala rozwiązywania dotychczasowych umów lub nie przedłużania obecnych. Oj! ktoś dobrze kombinował w tym Sejmie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane