Sejm zgodził się na to, aby minister finansów publikował informacje o największych podatnikach CIT, a banki codzienne przekazywały dane o rachunkach swoich klientów.
W ubiegłym tygodniu posłowie uchwalili trzy ustawy podatkowe. Wszystkie trafią teraz do Senatu.
Jedna z nich to nowelizacja ustawy o CIT, zakładająca publikowanie informacji o podatnikach CIT, których przychód w poprzednim roku przekroczył 50 mln euro, a także wszystkich podatkowych grup kapitałowych, bez względu na wielkość przychodów (jest ich ok. 60). Podawane byłyby m.in. przychody, dochody i koszty największych podatników.
Ministerstwo Finansów szacuje, że ujawniane będą dane ok. 2 tys. firm, które wykazują ok. 61 proc. kwoty CIT należnego budżetowi państwa.
Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2018 r., przy czym do końca września byłyby opublikowane dane największych podatników za lata 2012–2017 r. Potem byłyby one udostępniane co roku.
Posłowie przyjęli też przepisy mające na celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych (tzw. ustawa o STIR). Na tej podstawie banki zaczną przekazywać fiskusowi dzienne zestawienia transakcji w ciągu 6 miesięcy od wejścia w życie przepisów, a banki spółdzielcze i SKOK-i – w ciągu 8 miesięcy. Pierwsze dane instytucje będą musiały przekazać już za okres od l stycznia 2016 r. Natomiast wcześniej będą musiały przekazać informacje o prowadzonych rachunkach np. firm.
Nowe przepisy pozwolą też szefowi KAS blokować rachunki bankowe na 72 godziny, z możliwością przedłużenia blokady na 3 miesiące. Będzie to możliwe, gdy analiza ryzyka wykaże, że podmiot może wykorzystywać działalność banku do wyłudzeń skarbowych.
Etap legislacyjny: Przepisy przyjęte przez Sejm: – nowelizacja ustawy o CIT (druk sejmowy nr 1930), – nowelizacja ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych (druk sejmowy nr 1880), – nowelizacja ustawy o KAS oraz ustawy ją wprowadzającej (druk sejmowy nr 1964).