statystyki

Nie każdy żłobek skorzysta z nowo wprowadzonej ulgi

autor: Marcin Nagórek15.11.2017, 10:24; Aktualizacja: 15.11.2017, 10:49
Nie każdy żłobek skorzysta z nowo wprowadzonej ulgi

Nie każdy żłobek skorzysta z nowo wprowadzonej ulgiźródło: ShutterStock

Od 1 stycznia 2018 r. z podatku od nieruchomości ustawowo mają być zwolnione żłobki. Jednak nie wiemy, czy tego typu ulga powinna przysługiwać placówkom, które działają w lokalach wynajmowanych od osób fizycznych.

Zacznijmy od początku. Otóż z analizy art. 3 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wynika, że osoba prowadząca żłobek czy klub dziecięcy może być płatnikiem podatku od nieruchomości tylko wtedy, gdy jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości, ewentualnie wynajmuje nieruchomość od jednostki samorządu terytorialnego. Z przepisu nie wynika, by płatnikiem podatku mogła być osoba fizyczna, która najmuje lokal od innego podmiotu niż jednostka samorządu terytorialnego, tutaj od osoby fizycznej. A jeżeli dany podmiot nie jest płatnikiem podatku, to nie może zostać z niej zwolniony.

Przy czym zwolnienie w opisywanym zakresie dla żłobków wprowadza od 1 stycznie 2018 r. ustawa o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin. Zgodnie z nowo dodanym do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych art. 7 ust. 2 pkt 2a „od podatku od nieruchomości zwalnia się: żłobki i kluby dziecięce oraz prowadzące je podmioty, w zakresie nieruchomości zajętych na prowadzenie żłobka lub klubu dziecięcego”. Na mocy tego przepisu zwolnienie dotyczy określonego podmiotu – podatnika i jednocześnie określonego przedmiotu podatku (nieruchomości zajętych na prowadzenie ww. placówek). Należy zatem przyjąć, że gdy dany podmiot będzie prowadził np. żłobek w lokalu wynajętym od innej osoby (nie od jednostki samorządu terytorialnego), podatnikiem będzie właściciel nieruchomości (niebędący jednostką samorządu terytorialnego). Wtedy nie będzie można zastosować ww. zwolnienia – w odniesieniu do podmiotu prowadzącego taki żłobek. Inaczej będzie w sytuacji, gdy taki podmiot będzie prowadził żłobek lub klubik w lokalu wynajętym od jednostki samorządu terytorialnego. Wówczas podatnikiem będzie właśnie ten podmiot (prowadzący żłobek), tego typu podmiotowi będzie też przysługiwało zwolnienie. Taki kierunek interpretacyjny prezentuje Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku (pismo z 6 października 2017 r., dostępne tutaj).


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane