statystyki

Fiskus dochodzi należności celnych z 2004 r.

autor: Agnieszka Pokojska02.11.2017, 07:04

PROCEDURY

Organy wszczynają postępowania egzekucyjne tylko po to, żeby nie doszło do przedawnienia należności celnych powstałych przed przystąpieniem Polski do Unii – poskarżył się rzecznik praw obywatelskich w wystąpieniu do ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego.

Adam Bodnar wskazał, że do należności powstałych przed 1 maja 2004 r. stosuje się obowiązujący przed tym dniem kodeks celny (t.j. Dz.U. z 2001 r. nr 75, poz. 802 ze zm.). Przewidywał on, że każde wszczęcie egzekucji przerywa bieg terminu przedawnienia, co powoduje, że za każdym razem liczy się go od początku. Inaczej jest z należnościami, które powstały po 30 kwietnia 2004 r. Do nich stosuje się ustawę – Prawo celne (Dz.U. z 2016 r. poz. 1880 ze zm.). Zakłada ona, że bieg terminu liczy się od nowa tylko po zakończeniu pierwszego postępowania egzekucyjnego. Ta zasada nie ma jednak zastosowania, gdy w grę wchodzi kodeks celny, co potwierdził m.in. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 22 września 2011 r. (sygn. akt I GSK 534/10).


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane