statystyki

Porozumienie chroni menedżera przed drakońską daniną

autor: Agnieszka Pokojska02.11.2017, 17:00
praca, szef, firma

Pytanie podatnika było związane z ewentualnym odwołaniem go z pełnionej funkcji oraz rozwiązaniem umowy o pracęźródło: ShutterStock

 Od odszkodowań i odpraw wypłacanych zwalnianym menedżerom nie trzeba płacić 70-proc. PIT, gdy wynikają one z porozumień – potwierdził dyrektor KIS. Z pytaniem wystąpił prezes spółki akcyjnej, który pełni tę funkcję na podstawie umowy cywilnoprawnej (menedżerskiej), a jednocześnie jest zatrudniony na umowie o pracę.

Wyjaśnił, że jeżeli dojdzie do planowanej sprzedaży większościowego pakietu akcji spółki, to Skarb Państwa będzie dysponował pośrednio większością głosów na walnym zgromadzeniu. Spółka stanie się więc podmiotem, o którym mowa w art. 30 ust. 1 pkt 15 ustawy o PIT. Przepis ten nakłada 70-proc. PIT od odpraw lub odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę. Podatek jest pobierany od nadwyżki przekraczającej trzykrotność miesięcznego wynagrodzenia pracownika. Równie wysoka danina obejmuje odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji, przy czym tu limit wynosi sześciokrotność miesięcznego wynagrodzenia.

Pytanie podatnika było związane z ewentualnym odwołaniem go z pełnionej funkcji oraz rozwiązaniem umowy o pracę. Podatnik nie wyklucza, że dojdzie do porozumienia, na podstawie którego dostanie odprawę, odszkodowanie lub rekompensatę np. z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia. Chciał się upewnić, że nie zapłaci 70-proc. podatku, gdy otrzymane świadczenie przekroczy trzykrotność miesięcznego wynagrodzenia.


Pozostało jeszcze 38% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane