statystyki

Porozumienie chroni menedżera przed drakońską daniną

autor: Agnieszka Pokojska02.11.2017, 17:00
praca, szef, firma

Pytanie podatnika było związane z ewentualnym odwołaniem go z pełnionej funkcji oraz rozwiązaniem umowy o pracęźródło: ShutterStock

 Od odszkodowań i odpraw wypłacanych zwalnianym menedżerom nie trzeba płacić 70-proc. PIT, gdy wynikają one z porozumień – potwierdził dyrektor KIS. Z pytaniem wystąpił prezes spółki akcyjnej, który pełni tę funkcję na podstawie umowy cywilnoprawnej (menedżerskiej), a jednocześnie jest zatrudniony na umowie o pracę.

Wyjaśnił, że jeżeli dojdzie do planowanej sprzedaży większościowego pakietu akcji spółki, to Skarb Państwa będzie dysponował pośrednio większością głosów na walnym zgromadzeniu. Spółka stanie się więc podmiotem, o którym mowa w art. 30 ust. 1 pkt 15 ustawy o PIT. Przepis ten nakłada 70-proc. PIT od odpraw lub odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę. Podatek jest pobierany od nadwyżki przekraczającej trzykrotność miesięcznego wynagrodzenia pracownika. Równie wysoka danina obejmuje odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji, przy czym tu limit wynosi sześciokrotność miesięcznego wynagrodzenia.

Pytanie podatnika było związane z ewentualnym odwołaniem go z pełnionej funkcji oraz rozwiązaniem umowy o pracę. Podatnik nie wyklucza, że dojdzie do porozumienia, na podstawie którego dostanie odprawę, odszkodowanie lub rekompensatę np. z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia. Chciał się upewnić, że nie zapłaci 70-proc. podatku, gdy otrzymane świadczenie przekroczy trzykrotność miesięcznego wynagrodzenia.


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane