Większość płatników CIT nie wykazuje podatku

autor: Agnieszka Pokojska26.10.2017, 07:16; Aktualizacja: 26.10.2017, 07:45
Cel zmian jest jasny: wywrzeć społeczną presję na największe firmy, by poważnie traktowały zobowiązania wobec Skarbu Państwa.

Cel zmian jest jasny: wywrzeć społeczną presję na największe firmy, by poważnie traktowały zobowiązania wobec Skarbu Państwa.źródło: ShutterStock

Wpływy z podatku dochodowego od osób prawnych były w 2016 r. o prawie 3 mld zł wyższe niż rok wcześniej i wyniosły prawie 34 mld zł. Daninę wykazało jednak tylko 40 proc. podatników.

Z opublikowanych właśnie przez Ministerstwo Finansów danych wynika bowiem, że roczne zeznanie za 2016 r. złożyło prawie 483,2 tys. podatników CIT. Jednak daninę zapłaciło tylko 183,8 tys. z nich. Pozostali wykazali stratę lub dochody wolne od podatku.

Ministerstwo Finansów chce z tym walczyć. Do Sejmu trafił już rządowy projekt nowelizacji ustawy o CIT (druk sejmowy nr 1930), który umożliwi ministrowi finansów publikację danych przedsiębiorstw gigantów. W internecie mają się znaleźć informacje o podatnikach CIT, których przychód w poprzednim roku przekroczył równowartość 50 mln euro oraz wszystkich podatkowych grup kapitałowych (bez względu na wielkość przychodów). MF szacuje, że ujawniane będą dane ok. 2 tys. firm, które wykazują ok. 61 proc. kwoty CIT należnego budżetowi państwa.

Cel zmian jest jasny: wywrzeć społeczną presję na największe firmy, by poważnie traktowały zobowiązania wobec Skarbu Państwa. Stanie się też jasne, które przedsiębiorstwa i z jakich branż płacą podatki, a które nie.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • robol(2017-10-27 08:01) Zgłoś naruszenie 43

  Od dawna uważam, że powinien byc jeden niski podatek - 5 - 10 % od obrotu lub przychodu i nic więcej. Zadnych ulg, odliczen, progu ZUS i innych bzdur. Będzie tanio i udczciwie. Ale władza woli obecny system bo z n iego zyje, jak opisano wyżej. Aludzi mami się wysokimi kosztami pracy. Odliczenia, koszty i inne tego typu sa dla ludzi posiadajacych wysokie dochody. I to oni własnie decyduja o kształcie naszego prawa, wie raczej nic się nie zmieni. Smutne, ale prawda.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • sputnick(2017-10-26 11:57) Zgłoś naruszenie 40

  Lepiej dać prezesowi podwyżkę - czyli sobie samemu i płacić tylko PIT (ZUS ma próg powyżej którego się nie płaci) niż płacić podatek CIT a potem PIT od dywidendy, a jeszcze lepiej...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • fddsfdsfsd(2017-10-28 23:06) Zgłoś naruszenie 21

  przeciez spoleczenstwo jako ze w 85% nie popiera rzadu bedzie bojkotowac tych co placa cit a wspierac tych co nie placa

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane