statystyki

Większość płatników CIT nie wykazuje podatku

autor: Agnieszka Pokojska26.10.2017, 07:16; Aktualizacja: 26.10.2017, 07:45
Cel zmian jest jasny: wywrzeć społeczną presję na największe firmy, by poważnie traktowały zobowiązania wobec Skarbu Państwa.

Cel zmian jest jasny: wywrzeć społeczną presję na największe firmy, by poważnie traktowały zobowiązania wobec Skarbu Państwa.źródło: ShutterStock

Wpływy z podatku dochodowego od osób prawnych były w 2016 r. o prawie 3 mld zł wyższe niż rok wcześniej i wyniosły prawie 34 mld zł. Daninę wykazało jednak tylko 40 proc. podatników.

Z opublikowanych właśnie przez Ministerstwo Finansów danych wynika bowiem, że roczne zeznanie za 2016 r. złożyło prawie 483,2 tys. podatników CIT. Jednak daninę zapłaciło tylko 183,8 tys. z nich. Pozostali wykazali stratę lub dochody wolne od podatku.

Ministerstwo Finansów chce z tym walczyć. Do Sejmu trafił już rządowy projekt nowelizacji ustawy o CIT (druk sejmowy nr 1930), który umożliwi ministrowi finansów publikację danych przedsiębiorstw gigantów. W internecie mają się znaleźć informacje o podatnikach CIT, których przychód w poprzednim roku przekroczył równowartość 50 mln euro oraz wszystkich podatkowych grup kapitałowych (bez względu na wielkość przychodów). MF szacuje, że ujawniane będą dane ok. 2 tys. firm, które wykazują ok. 61 proc. kwoty CIT należnego budżetowi państwa.

Cel zmian jest jasny: wywrzeć społeczną presję na największe firmy, by poważnie traktowały zobowiązania wobec Skarbu Państwa. Stanie się też jasne, które przedsiębiorstwa i z jakich branż płacą podatki, a które nie.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • robol(2017-10-27 08:01) Zgłoś naruszenie 43

  Od dawna uważam, że powinien byc jeden niski podatek - 5 - 10 % od obrotu lub przychodu i nic więcej. Zadnych ulg, odliczen, progu ZUS i innych bzdur. Będzie tanio i udczciwie. Ale władza woli obecny system bo z n iego zyje, jak opisano wyżej. Aludzi mami się wysokimi kosztami pracy. Odliczenia, koszty i inne tego typu sa dla ludzi posiadajacych wysokie dochody. I to oni własnie decyduja o kształcie naszego prawa, wie raczej nic się nie zmieni. Smutne, ale prawda.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • sputnick(2017-10-26 11:57) Zgłoś naruszenie 40

  Lepiej dać prezesowi podwyżkę - czyli sobie samemu i płacić tylko PIT (ZUS ma próg powyżej którego się nie płaci) niż płacić podatek CIT a potem PIT od dywidendy, a jeszcze lepiej...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • fddsfdsfsd(2017-10-28 23:06) Zgłoś naruszenie 21

  przeciez spoleczenstwo jako ze w 85% nie popiera rzadu bedzie bojkotowac tych co placa cit a wspierac tych co nie placa

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane