Można odliczyć VAT, handlując z niezarejestrowanymi

autor: Agnieszka Pokojska24.10.2017, 17:30
vat

Każdy przypadek, w którym badana jest realizacja prawa do odliczenia podatku naliczonego, podlega indywidualnej ocenie (C-80/11 i C-142/1).źródło: ShutterStock

Brak rejestracji kontrahenta jako czynnego podatnika VAT nie pozbawia nabywcy prawa do odliczenia podatku naliczonego – potwierdził Paweł Cybulski, wiceminister finansów, w odpowiedzi na poselską interpretację.

Zaznaczył jednak, że w takiej sytuacji nabywca powinien zachować szczególną ostrożność. Musi podjąć wszelkie konieczne działania (jakich można od niego racjonalnie oczekiwać), aby upewnić się, że nie uczestniczy w przestępstwie podatkowym.

Posłowie spytali o to w kontekście sytuacji, gdy fiskus nie zdąży jeszcze zarejestrować danej osoby bądź firmy jako czynnego podatnika VAT, a dokonają już oni czynności opodatkowanej i wystawią fakturę z wykazanym na niej podatkiem od towarów i usług.

Wiceminister Cybulski wyjaśnił, że brak rejestracji nie wyklucza automatycznie prawa do odliczenia podatku przez nabywcę. Podkreślił, że aby takie prawo u nabywcy powstało, podatek musi stać się wymagalny u wystawcy faktury. To oznacza, że powinien powstać obowiązek podatkowy oraz podstawa opodatkowania.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane