statystyki

Spór o VAT od noclegów i posiłków rozstrzygnie TSUE

autor: Patrycja Dudek24.10.2017, 07:31; Aktualizacja: 24.10.2017, 08:14
vat

Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, jeżeli nie ma wątpliwości co do tego, że usługi gastronomiczne i noclegowe są nabywane do celów działalności gospodarczej, a nie prywatnych, to powinno przysługiwać prawo do odliczenia VAT.źródło: ShutterStock

Czy polskie firmy, które kupują usługi noclegowe i gastronomiczne, rzeczywiście nie mają prawa do odliczenia podatku naliczonego, gdy nie ma wątpliwości, że świadczenia te zostały wykorzystane do działalności gospodarczej, a nie do celów prywatnych? Na to pytanie odpowie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Postanowił o tym wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny w zwykłym, trzyosobowym składzie. Sam uznał, że polski zakaz odliczenia podatku przy nabyciu usług noclegowych i gastronomicznych jest niezgodny z unijnymi regulacjami i prowadzi do podwójnego opodatkowania.

Sędzia Małgorzata Niezgódka-Medek wyjaśniła, że NSA pyta o to trybunał, ponieważ wyrok TSUE dałby podstawę do wyeliminowania tej niezgodności, jeśli faktycznie zostanie ona stwierdzona.

Zakaz odliczania podatku naliczonego przy nabyciu usług noclegowych i gastronomicznych wynika z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. Wyjątek dotyczy jedynie podatników świadczących usługi przewozu osób, kupujących gotowe posiłki dla pasażerów.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane