statystyki

Dane nieuczciwych podatników mogą być publicznie dostępne

autor: Mariusz Szulc02.10.2017, 07:44; Aktualizacja: 02.10.2017, 10:31
komputer-haker-internet

Mężczyzna zażądał, aby jego dane osobowe wykreślono zarówno z wykazu, jak i z całego systemu teleinformatycznego słowackiego fiskusaźródło: ShutterStock

 Fiskus może upubliczniać rejestry z informacjami o podejrzanych podatnikach. Musi jednak zadbać, aby nie skrzywdzić w ten sposób niewinnych – wynika z wyroku Trybunał Sprawiedliwości UE. 

Zapadł on w sprawie słowackiego menedżera, którego tamtejsza administracja podatkowa wpisała go do publicznego rejestru osób kierujących osobami prawnymi. Mężczyzna znalazł się w kadrze kierowniczej ponad 3 tys. powiązanych ze sobą podmiotów. Powstało domniemanie, że celem może być podatkowe oszustwo.

Mężczyzna zażądał, aby jego dane osobowe wykreślono zarówno z wykazu, jak i z całego systemu teleinformatycznego słowackiego fiskusa. Ten jednak odmówił, a spór na tyle się zaognił, że w sprawie musiały się wypowiadać Trybunał Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Ten ostatni zawiesił postępowanie i zadał pytanie prejudycjalne unijnemu trybunałowi. Spytał m.in., czy fiskus ma prawo tworzyć i prowadzić dla swoich celów publiczne wykazy zawierające dane osobowe podatników.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • dziadek(2017-10-02 11:43) Zgłoś naruszenie 20

    Wiedząc, że same przypisy do ustawy o VAT to około 1,5 miliona stron maszynopisu (za prof Modzelewskim), wiedząc, że rocznie wydawanych jest przeszło 37 tysięcy interpretacji podatkowych rodzi się (przynajmniej u mnie) otwarte pytanie: co to jest uczciwy podatnik??!! No i w tej masie papieru jak wygląda i co to jest uczciwy urzędnik???

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane