statystyki

Dane nieuczciwych podatników mogą być publicznie dostępne

autor: Mariusz Szulc02.10.2017, 07:44; Aktualizacja: 02.10.2017, 10:31
komputer-haker-internet

Mężczyzna zażądał, aby jego dane osobowe wykreślono zarówno z wykazu, jak i z całego systemu teleinformatycznego słowackiego fiskusaźródło: ShutterStock

 Fiskus może upubliczniać rejestry z informacjami o podejrzanych podatnikach. Musi jednak zadbać, aby nie skrzywdzić w ten sposób niewinnych – wynika z wyroku Trybunał Sprawiedliwości UE. 

Zapadł on w sprawie słowackiego menedżera, którego tamtejsza administracja podatkowa wpisała go do publicznego rejestru osób kierujących osobami prawnymi. Mężczyzna znalazł się w kadrze kierowniczej ponad 3 tys. powiązanych ze sobą podmiotów. Powstało domniemanie, że celem może być podatkowe oszustwo.

Mężczyzna zażądał, aby jego dane osobowe wykreślono zarówno z wykazu, jak i z całego systemu teleinformatycznego słowackiego fiskusa. Ten jednak odmówił, a spór na tyle się zaognił, że w sprawie musiały się wypowiadać Trybunał Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Ten ostatni zawiesił postępowanie i zadał pytanie prejudycjalne unijnemu trybunałowi. Spytał m.in., czy fiskus ma prawo tworzyć i prowadzić dla swoich celów publiczne wykazy zawierające dane osobowe podatników.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • dziadek(2017-10-02 11:43) Zgłoś naruszenie 20

    Wiedząc, że same przypisy do ustawy o VAT to około 1,5 miliona stron maszynopisu (za prof Modzelewskim), wiedząc, że rocznie wydawanych jest przeszło 37 tysięcy interpretacji podatkowych rodzi się (przynajmniej u mnie) otwarte pytanie: co to jest uczciwy podatnik??!! No i w tej masie papieru jak wygląda i co to jest uczciwy urzędnik???

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane