statystyki

Kto nie ma oddziału w Polsce, temu trudniej odzyskać VAT

autor: Patrycja Dudek28.09.2017, 16:00
Zakupy i wynajem spowodowały, że spółka miała nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym (który wynosił 0 zł).

Zakupy i wynajem spowodowały, że spółka miała nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym (który wynosił 0 zł).źródło: ShutterStock

Zagraniczna spółka, która nie wykonuje czynności opodatkowanych w Polsce i nie ma tu zarejestrowanego oddziału, nie ma co liczyć na bezpośredni zwrot VAT w ciągu 180 dni – wynika z wyroku NSA.

W takiej sytuacji – jak dodał sąd – można się starać o zwrot VAT na zasadach przewidzianych dla podmiotów zagranicznych (art. 89 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT). Szczegóły tego zwrotu minister finansów określa w rozporządzeniu (obecnie jest to rozporządzenie z 9 grudnia 2014 r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom, Dz.U. z 2014 r. poz. 1860).

Spór z fiskusem toczyła spółka, której siedziba i zakład produkcyjny znajdują się w Niemczech. Tam też prowadzona jest działalność gospodarcza polegająca na produkcji igieł i strzykawek weterynaryjnych. Spółka sprzedawała je na terenie Niemiec i do odbiorców z krajów Unii Europejskiej oraz w USA. Była zarejestrowana jako podatnik podatku od wartości dodanej na terenie Niemiec.

W Polsce nie miała stałego miejsca prowadzenia działalności, nie zatrudniała pracowników, nie sprzedawała ani nie realizowała inwestycji. Przywoziła tu tylko materiały do produkcji igieł i strzykawek, a po obróbce wywoziła je z powrotem do Niemiec.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane