statystyki

Kto nie ma oddziału w Polsce, temu trudniej odzyskać VAT

autor: Patrycja Dudek28.09.2017, 16:00
Zakupy i wynajem spowodowały, że spółka miała nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym (który wynosił 0 zł).

Zakupy i wynajem spowodowały, że spółka miała nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym (który wynosił 0 zł).źródło: ShutterStock

Zagraniczna spółka, która nie wykonuje czynności opodatkowanych w Polsce i nie ma tu zarejestrowanego oddziału, nie ma co liczyć na bezpośredni zwrot VAT w ciągu 180 dni – wynika z wyroku NSA.

W takiej sytuacji – jak dodał sąd – można się starać o zwrot VAT na zasadach przewidzianych dla podmiotów zagranicznych (art. 89 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT). Szczegóły tego zwrotu minister finansów określa w rozporządzeniu (obecnie jest to rozporządzenie z 9 grudnia 2014 r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom, Dz.U. z 2014 r. poz. 1860).

Spór z fiskusem toczyła spółka, której siedziba i zakład produkcyjny znajdują się w Niemczech. Tam też prowadzona jest działalność gospodarcza polegająca na produkcji igieł i strzykawek weterynaryjnych. Spółka sprzedawała je na terenie Niemiec i do odbiorców z krajów Unii Europejskiej oraz w USA. Była zarejestrowana jako podatnik podatku od wartości dodanej na terenie Niemiec.

W Polsce nie miała stałego miejsca prowadzenia działalności, nie zatrudniała pracowników, nie sprzedawała ani nie realizowała inwestycji. Przywoziła tu tylko materiały do produkcji igieł i strzykawek, a po obróbce wywoziła je z powrotem do Niemiec.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane