Reforma administracji skarbowej przynosi zakładane efekty w postaci zwiększenia wpływów podatkowych do budżetu - powiedział w Poznaniu szef Krajowej Administracji Skarbowej Marian Banaś podczas pierwszych centralnych obchodów święta tej instytucji.

W uroczystościach, które odbyły się przed bazyliką archikatedralną św. Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu, wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, parlamentarzyści oraz duchowieństwa. Po mszy św., na placu przykatedralnym odbyła się ceremonia nadania i poświęcenia sztandaru Izbie Administracji Skarbowej w Poznaniu, której Banaś, metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki oraz dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu Agnieszka Szymankiewicz. Kilkudziesięciu pracownikom i funkcjonariuszom KAS zostały wręczone odznaczenia państwowe.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera odczytał list głowy państwa skierowany do wszystkich osób, które zostały zaangażowane w reformę systemu i utworzenie KAS. Podziękował im za dotychczasową pracę.

"Powołanie jednolitego systemu Krajowej Administracji Skarbowej to jedna z ważniejszych reform ostatnich lat. Dzięki utworzeniu nowej skonsolidowanej struktury, w miejsce poprzednich rozproszonych instytucji, udało się istotnie zwiększyć wpływy do budżetu, uszczelnić system podatkowy i zmniejszyć biurokratyczne uciążliwości. Dzięki wzrostowi dochodów podatkowych, zwłaszcza podatku VAT, udało się osiągnąć wyraźną nadwyżkę budżetową. Efekty uszczelnienia systemu podatkowego tworzą dobre perspektywy na przyszłość. Nie byłoby jednak tych ważnych osiągnięć, gdyby nie ofiarna praca i profesjonalizm wielu tysięcy osób tworzących Krajową Administrację Skarbową. W tym roku po raz pierwszy obchodzimy święto ustanowione dla uhonorowania państwa trudu" - napisał w liście prezydent Andrzej Duda.

Reklama

Szef KAS przyznał, że reforma aparatu fiskalnego miała być "odpowiedzią na potrzeby podatników oczekujących efektywnego poboru podatków - budowy stabilności finansowej państwa"

Reklama

"Wyzwanie to było także odpowiedzią na żądania tysięcy przedsiębiorców, chcących uczciwie i na równych warunkach prowadzić swoją działalność gospodarczą. Najnowsze analizy wskazują jednoznacznie, że nasza determinacja i wysiłek w budowaniu nowoczesnej i sprawnej administracji skarbowej przynosi efekty. Zgodnie w przyjętym kierunkami rozwoju KAS, będziemy dalej prowadzić działania zmierzające do poprawy ściągalności podatków i ograniczenia szarej strefy gospodarki, która dotychczas w znaczny sposób uszczuplała wpływy budżetowe" - podkreślił.

Banaś przypomniał, że pierwsze próby reformy systemy podatkowego podjęto 2005 roku, ale okazały się one nieskuteczne. Jak wyliczył, poprzez brak reformy, przez osiem lat 262 mld zł nie trafiło do budżetu państwa.

"Do tego też przyczyniły się patologiczne sytuacje, takie, że wyłudzenia wielomilionowych kwot były traktowane nie, jako przestępstwa, ale jako wykroczenie. To wręcz zachęcało przestępców do organizowania się i życia naszym kosztem. Tak dalej być nie mogło" - podkreślił.

Dodał, że zmiana systemu przynosi pożądane efekty. Jak poinformował, od momentu wprowadzenia reformy, czyli od 1 marca do końca sierpnia wzrost ściągalności VAT wyniósł ponad 20 mln zł, wzrost akcyzy - blisko 4 proc., a wzrost podatku CIT - 13,5 proc. KAS podjęła 4 tys. postępowań, zarzuty postawiono ponad 4,5 tys. oskarżonym, podejrzanym o wyłudzenia i nie płacenie podatków. Wobec ok. pół tysiąca osób zapadły już wyroki.

W ramach "Dnia z Krajową Administracją Skarbową" na poznańskim placu Wolności można było dowiedzieć się o pracy funkcjonariuszy KAS, zobaczyć mobilne laboratoria i urządzenia RTG, oraz zwiedzić wystawę zatrzymanych okazów zwierząt chronionych i eksponatów historycznych.

Krajowa Administracja Skarbowa istnieje od 1 marca tego roku. Powstała w wyniku konsolidacji Służby Celnej, administracji podatkowej i kontroli skarbowej. Jest wyspecjalizowaną administracją rządową, wykonującą zadania z zakresu realizacji dochodów podatkowych, należności celnych, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych.(PAP)