Resort finansów liczy, że planowane w tym roku wpływy z podatku od gier zostaną wykonane - powiedział PAP wiceminister finansów Wiesław Janczyk. Zwrócił uwagę m.in. na większe zainteresowanie legalnymi zakładami wzajemnymi.

Janczyk pytany był przez PAP m.in. o wykonanie tegorocznego planu dochodów budżetu z podatku od hazardu po zmianie ustawy o grach hazardowych.

"Dochody z tytułu gier hazardowych zaprojektowane w budżecie na ten rok były ustawione wyżej o 300 mln zł niż w roku 2016. Liczymy, że ta kwota dochodów budżetowych zostanie do końca roku wykonana (…). Mamy widoczny efekt w postaci zwiększenia zainteresowania obszarem zakładów wzajemnych przez uczestników tego rodzaju aktywności. Wydaje się, że przy stabilnym zachowaniu pozostałych segmentów tego rynku (…) ta pozycja pozwoli na uzyskanie większych wpływów w tym roku" - powiedział.

"Myślę również, że gry multijurysdykcyjne uruchamiane na bazie nowej ustawy, które pozwalają uczestniczyć klientom z Polski w kumulacjach międzynarodowych będą też tym elementem, który pod koniec roku wpłynie na oczekiwane wykonanie dochodów z tytułu hazardu" – dodał wiceminister.

Pytany o ocenę funkcjonowania nowych rozwiązań, które znalazły się w ustawie hazardowej Janczyk powiedział, że resort finansów m.in. blokuje nielegalne strony internetowe z hazardem - zrobiono tak już w 978 przypadkach. "Ponadto Krajowa Administracja Skarbowa zarekwirowała już ponad 19 tys. automatów do gier hazardowych, które działały w szarej strefie, poza prawem, działały nielegalnie" - poinformował.

"Dzisiaj przed nami kolejny etap wnikliwego sprawdzania, dyscyplinowania podmiotów, które operują w sferze internetu” – zapowiedział. Wyjaśnił, że chodzi o to, aby przedsiębiorcy telekomunikacyjni (dostawcy internetu) i dostawcy usług płatniczych przestrzegali obowiązków związanych z umieszczeniem w Rejestrze Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą. Dostawcy internetu muszą m.in. nieodpłatnie uniemożliwić dostępu do stron internetowych wykorzystujących nazwy domen internetowych wpisanych do tego Rejestru. Do dostawców usług płatniczych ma natomiast zastosowanie zakaz udostępniania usług płatniczych na stronach internetowych wykorzystujących nazwy domen internetowych wpisanych do Rejestru.

„Myślę, że w najbliższej przyszłości zostaną poprowadzone postępowania administracyjne, które przypomną o tym, że ten obszar zagrożony jest karą maksymalnie do 250 tys. zł dla operatora” - powiedział. Przyznał, że do tej pory takich grzywien jeszcze nie nałożono.

Pytany o wykonanie ustawy przez Totalizatora Sportowego, który - jako monopolista państwowy - nie uruchomił jeszcze salonów gier na automatach, ani e-kasyna, Janczyk powiedział, że zapewne spółka ma ku temu ważne powody. Podkreślił, że Ministerstwo Finansów było odpowiedzialne za stworzenie dobrego prawa.

„W moim odczuciu ten proces się powiódł, natomiast wyznaczył bardzo ambitne zadania dla monopolisty. Umocował go do bardzo szerokiego operowania w sferze usług hazardowych. Za tym idzie długi proces przygotowawczy, który jest (...) złożony i wymagający. Ważne, aby został poprowadzony prawidłowo” – zaznaczył wiceminister.

„Musimy mieć odrobinę cierpliwości” – dodał. Wiceminister powiedział, że wierzy, iż do końca roku Totalizator uruchomi część salonów gier na automatach. Jego zdaniem, plany uruchomienia e-kasyna też powinny zostać zrealizowane przez Totalizatora szybko, by obszar wykorzystywany dotychczas przez szarą strefę nie pozostał niezagospodarowany zbyt długo.

„Wiem, że aplikacja ta ma zostać wykonana w sposób bardzo ambitny i nowoczesny. To jest też funkcja czasu przygotowania oferty i infrastruktury” – wyjaśnił wiceminister.

Zapewnił, że resort finansów, zarówno jako regulator rynku gier hazardowych jak i będąca jego częścią Krajowa Administracja Skarbowa, sprawnie i przy zachowaniu najwyższej staranności proceduje wnioski i dokumentację przedkładaną przez Totalizatora. Jednocześnie MF liczy, że czas w spółce nie jest marnowany.

"Najtrudniejszy jest moment startu (…) wymaga postawienia całej infrastruktury pod względem informatycznym, procedur, regulaminów. Potem dołączanie poszczególnych modułów będzie dużo prostsze" – dodał Janczyk.

Zgodnie z danymi Ministerstwa Finansów, do końca lipca br. dochody z podatku od gier wyniosły 875 mln 232 tys. zł, co stanowiło 51,2 proc. z zaplanowanej na cały rok kwoty w wysokości 1 mld 709 mln zł. W tym samym okresie 2016 r. dochody z podatku od gier wyniosły 831 mln 817 zł, co stanowiło 60,1 proc. zeszłorocznego planu w wysokości 1 mld 383 mln zł.